Widal.plUkrainaNajnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu
Foto: Graham Phillips, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami na temat sytuacji w Ukrainie.

W ciągu ostatniego dnia, 1 lutego, rosyjska armia przeprowadziła 6 nalotów rakietowych i 73 ataki z systemów salw rakietowych. Znowu doszło do zabójstwa cywilów. Jednocześnie GUR Ukrainy poinformował, że Rosja przygotowuje się do nowej próby masowej ofensywy – rosyjskie wojska przerzucają dodatkowe grupy szturmowe, jednostki, broń i sprzęt wojskowy na wschód od Ukrainy. Według przedstawiciela GUR, Putin wydał rozkaz zajęcia terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego do marca.

Bez widocznych sukcesów na polu bitwy, Rosjanie nadal stosują terrorystyczne metody prowadzenia wojny i codziennie napadają na kolejne miejscowości. 1 lutego rosyjskie wojsko ostrzelało Kramatorsk (Donieck) z kompleksu rakietowego Iskander. Pocisk trafił w budynek mieszkalny, w którym przebywali ludzie. Pod gruzami zniszczonego budynku zginęły trzy osoby. Kolejnych 20 zostało rannych w różnym stopniu. Fala uderzeniowa uszkodziła 15 sąsiednich domów. Po południu 2 lutego Rosjanie ponownie skierowali swoje rakiety na centrum Kramatorska, na budynki mieszkalne. Są ranni. Trwają działania ratunkowe.

Niemal każdego dnia, w dzień i w nocy, Rosjanie ostrzeliwują artylerię Oczakowa w obwodzie mikołajowskim. Tradycyjnie przemierzają dzielnice mieszkalne – niszczą domy, budynki gospodarcze, obiekty infrastruktury cywilnej.

Ostrzał w regionie Chersonia nie ustaje – rankiem 2 lutego Rosjanie kilkakrotnie ostrzeliwali przedmieścia i centrum miasta. Na razie znane są dwie ofiary śmiertelne. Ostatniego dnia rosyjskie wojsko ostrzelało osady tego regionu dwukrotnie z artylerii, moździerzy, czołgów i bezzałogowych statków powietrznych, raniąc cztery osoby. 31 stycznia – 54 razy region i 7 razy miasto… W sumie od 20 listopada 2022 roku w obwodzie chersońskim odnotowano 1739 ostrzałów, zginęły 74 osoby, w tym jedno dziecko, a 207 zostało rannych, w tym pięcioro dzieci. Wywiad brytyjski uważa, że ​​tak intensywny ostrzał z punktu widzenia Kremla powinien pogorszyć morale ludności cywilnej.

Armia rosyjska codziennie ostrzeliwuje przygraniczne miasta i wsie obwodu charkowskiego. Dziesiątki osiedli znajdują się pod rosyjskim ostrzałem – głównie prywatne budynki mieszkalne. Według Olega Sinegubova, szefa charkowskiego OVA, wiele budynków zostało uszkodzonych, wybito okna, zaś obiekty gospodarcze zniszczono. Na linii styku ukraińskie wojsko niezawodnie utrzymuje swoją pozycję i walczy z armią rosyjską.

Ciężkie walki trwają pod Bachmutem. Rosjanie codziennie dokonują masowych nalotów na prawie całkowicie zniszczone miasto. Mimo ogromnych strat każdego dnia przechodzą do ofensywy – na wschodzie Ukrainy funkcjonuje wiele sił rosyjskich. Czasami po prostu podążają za swoimi zmarłymi. Ale ZSU nadal utrzymuje miasto. Również ostatniego dnia ukraińscy żołnierze odparli ataki okupantów w obwodach 14 osiedli obwodów donieckiego i ługańskiego. Z kolei szef ługańskiego OVA Serhij Gajdaj informuje, że Rosjanie przygotowują się do lutowej ofensywy: liczba ostrzałów i ataków na kierunku Swatowe-Kreminna już wzrosła.

Red. Mariia Kotelnikova z SymvolMedia