Widal.plUkrainaNajnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu
Foto: Graham Phillips, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami na temat wojny w Ukrainie.

Rankiem 26 stycznia Rosja ponownie przeprowadziła zmasowany atak na miasta Ukrainy, celując w obiekty infrastruktury krytycznej. W sumie zarejestrowano 55 wystrzałów rakiet z różnych baz. 47 pocisków manewrujących zostało zniszczonych. Ponadto trzy z czterech kierowanych pocisków powietrznych Kh-59 nie osiągnęły swoich celów. Tak jak poprzednio, Rosjanie atakują miasta z dalekiej odległości – głównie z powietrza oraz ze statków znajdujących się na wodach Morza Czarnego i Kaspijskiego. 

Tylko na południu Ukrainy siły obrony powietrznej zniszczyły 26 pocisków, w tym 4 nad Odesą, 13 nad Mikołajowem, 7 nad Chersoniem i 3 nad Winnicą. Nad Kijowem zestrzelono 20 rakiet. Niestety w wyniku ich spadających części zginął 55-letni mężczyzna. Dwie kolejne osoby zostały ranne i trafiły do ​​szpitala. Pomimo doskonałej pracy Sił Zbrojnych, uszkodzonych zostało kilka obiektów infrastruktury krytycznej w obwodach winnickim, odeskim, kijowskim i donieckim.

Również rankiem 26 stycznia Rosjanie otworzyli ogień w kierunku budynku administracyjnego w jednej z wiosek obwodu chersońskiego. Według wstępnych informacji zginęła jedna osoba, a cztery zostały ranne. Chersoń i okupowana część obwodu chersońskiego cierpią z powodu codziennych ostrzałów i ich konsekwencji – w ostatnim dniu ratownicy ugasili w Chersoniu trzy pożary, które były spowodowane rosyjskimi atakami. 25 stycznia w obwodzie chersońskim zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne. Zniszczone zostały placówki oświatowe, sklepy, domy i budynki gospodarcze – informuje szef RWA Litwinow

W pierwszej połowie dnia Rosjanie dwukrotnie ostrzelali przygraniczne osady obwodu czernihowskiego. Wojsko Federacji Rosyjskiej nieustannie dokonuje nalotów na infrastrukturę i ludność cywilną obwodu charkowskiego. Każdego dnia słyszymy o ofiarach śmiertelnych. Trwa nadal ostrzał Zaporoża –  trzy osoby zginęły, siedem zostało rannych w wyniku nocnego ostrzału obiektu infrastruktury krytycznej oraz pożaru. Około godziny 10.00 podczas akcji ratowniczej obiekt ten został ponownie zaatakowany – poinformowała Prokuratura Generalna.

Według przedstawiciela wywiadu wojskowego Ukrainy okupanci rozpoczęli przerzucanie ładunków wojskowych przez terytorium Federacji Rosyjskiej, w szczególności przez Półwysep Krymski do regionów południowych. Obecnie rosyjskie składy wojskowe znajdują się 80-120 km od linii frontu, a do ich zneutralizowania Ukraina potrzebuje artylerii o większym zasięgu.

W rosyjskich nalotach na Ukrainę 26 stycznia zginęło 11 osób. Kolejnych 11 zostało rannych. To efekt ataków dronów i rakiet – powiedział na antenie Telethonu rzecznik Państwowej Służby Ratunkowej Oleksandr Chorunży. Trafienia odnotowano w 11 regionach. Uszkodzonych zostało 35 budynków, większość z nich w obwodzie kijowskim

Na wschodzie Ukrainy toczą się ciężkie walki. Pułkownik Serhij Czerewaty powiedział: „Rosjanie próbują dokonać przełomu na kierunkach Bachmut, Awdijów i Lyman. Tylko na bachmuckim odcinku frontu doszło do 199 ostrzałów i 35 starć bojowych. Jednak siły obronne nie pozwoliły wrogowi odnieść sukcesu. W kierunku Marjinki, Wuhłedaru, Pawłówki rosyjskie wojsko próbowało prowadzić aktywne działania, kierowało 28 szturmów dziennie, przeprowadzało 264 ostrzały, tracąc 141 zabitych i 165 rannych. Tylko w ciągu minionej doby, 25 stycznia, według Sztabu Generalnego, armia rosyjska, nie licząc rannych, straciła 600-700 osób, czyli prawie batalion. W ciągu dwóch miesięcy prób przebicia się przez ukraińską obronę straty Rosjan są porównywalne z dwiema wojnami czeczeńskimi”. Jednocześnie podkreślił, że Rosjanom od dwóch miesięcy nie udaje się przebić przez ukraińską obronę. I to pomimo faktu, że Federacja Rosyjska stale wysyła posiłki w tym kierunku, a ukraińscy obrońcy zawsze mają przewagę liczebną. Trwa 337. dzień wojny.

Red. Mariia Kotelnikova z SymvolMedia