Widal.plUkrainaNajnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu
Foto: Graham Phillips, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi informacjami dot. wojny w Ukrainie.

Po tym, jak Putin wezwał Ukrainę do wstrzymania ognia od 12:00 6 stycznia do 24:00 7 stycznia na „całej linii kontaktu między stronami w Ukrainie”, aby umożliwić „dużej liczbie obywateli praktykujących prawosławie” udział w Bożym Narodzeniu, alarm powietrzny zaczął rozprzestrzeniać się po ukraińskich miastach. Wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał ukraińskich miast. Ponieważ to, co Putin mówi, a to, co robi, to zawsze dwie różne rzeczy.

W dniu 6 stycznia rosyjska armia ostrzeliwała region Chersonia 39 razy z artylerii, dział przeciwlotniczych, moździerzy i czołgów. Jedna osoba zginęła, siedem zostało rannych. Wojska rosyjskie zaatakowały Chersoń 9 razy. Pociski uderzyły w budynki prywatne i mieszkalne, terytorium i budynek jednostki ratowniczo-gaśniczej. 7 stycznia w mieście nieustannie słychać było odgłosy eksplozji – w ciągu dnia Rosjanie ostrzelali artylerią 17 osad w obwodzie chersońskim. Rosjanie ostrzelali terytorium tego regionu 77 razy w ciągu zaledwie jednego dnia 8 stycznia, celując w budynki prywatne i mieszkalne. Trzy osoby są ranne. Wystrzelili amunicję w dzielnicę mieszkaniową w Chersoniu. Również w nocy 9 stycznia wojska rosyjskie ostrzelały jedno z przedsiębiorstw infrastruktury krytycznej zniszczoną stację elektroenergetyczną, która zasila kilka dużych kotłów.

W dniu „zawieszenia broni” – od 6 do 7 stycznia – Rosjanie ostrzeliwali 23 zamieszkane obszary Zaporoża – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W nocy 8 stycznia armia rosyjska ostrzeliwała przedmieścia Zaporoża, używając amunicji kasetowej. Również w ostatnim dniu Rosjanie ostrzelali infrastrukturę cywilną 19 osiedli w obwodzie zaporoskim. Policja poinformowała, że ​​wpłynęło 6 zgłoszeń o zniszczeniach budynków i obiektów infrastruktury. Trafiony został także obwód dniepropetrowski – co noc Rosjanie kierują swoją ciężką artylerię na obwód nikopolski. W nocy 7 stycznia alarm lotniczy trwał prawie 9 godzin.

Rosjanie nadal terroryzują również obwód charkowski. Rankiem 9 stycznia rakieta uderzyła w lokalny rynek w osadzie Kupiańska (obwód charkowski) – zginęły 2 kobiety, 5 osób, w tym 13-letnia dziewczynka, trafiło do szpitala. Przygraniczne miasta obwodu charkowskiego są codziennie ostrzeliwane przez Rosjan. Wojska rosyjskie próbują też ostrzeliwać obwód mikołajowski. 7 stycznia zaatakowali jedną z osad w obwodzie mikołajowskim, a 8 stycznia zaatakowali wodny akwen Oczakowa.

Około północy 7 stycznia rosyjski personel wojskowy z działami samobieżnymi zaatakował jedno z osiedli obwodu sumskiego. Odnotowano 26 trafień. Na terenie lokalnego przedsiębiorstwa wybuchł pożar – poinformowała administracja wojskowa. Również w Boże Narodzenie rosyjskie wojsko zrzuciło dwa ładunki wybuchowe z drona na podwórko prywatnego domu. 9 stycznia kontynuowano ostrzał obwodu sumskiego.

„Świąteczny rozejm” nie odbył się również w obwodzie ługańskim. Od 12:00 do 15:00 6 stycznia Rosjanie 14 razy ostrzeliwali artylerię i trzykrotnie szturmowali jedną z osad. Mieszkańcy wyludnionych wiosek całymi dniami siedzieli w piwnicach. Opowiedział o tym szef ługańskiego OVA Serhij Gaidai.

Dodał jednak, że widoczny jest postęp Sił Zbrojnych, choć powolny, bo Rosjanie gęsto zaminowali cały kierunek Svatove-Kreminna.

6 stycznia Rosjanie przeprowadzili 17 ataków na obwód doniecki – skierowali 5 pocisków S-300 na Kramatorsk. Zniszczonych zostało 15 domów prywatnych i przedsiębiorstwo. Rosyjskie wojsko otoczyło dzielnicę Bachhmut artylerią rakietową. Strzelali w prywatne domy. Uszkodzono cztery z nich. Niestety są też ofiary śmiertelne. W innej wsi rosyjskie pociski trafiły w szpital, 3 budynki mieszkalne i 1 dom prywatny. Tak wygląda „zawieszenie broni” po rosyjsku.

Red. Mariia Kotelnikova z SymvolMedia