Widal.plUkrainaNajnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu

Najnowsze wieści z frontu
Foto: Graham Phillips, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszymi informacji na temat wojny w Ukrainie.

W nocy 1 stycznia Rosjanie ostrzelali 11 regionów Ukrainy. Siły obrony powietrznej zestrzeliły 45 dronów „Shahed”. W 2022 roku zestrzelono 13 z nich, a w 2023 – 32. Tak Ukraińcy świętowali Nowy Rok.

W Kijowie alarm powietrzny trwał ponad cztery godziny – wszystkie 32 drony atakujące stolicę i region zostały zestrzelone. W obwodzie chmielnickim w wyniku „sylwestrowego” ostrzału uszkodzonych zostało osiem pojazdów, 13 budynków mieszkalnych, magazyny, trafiona została także stacja benzynowa. Hospitalizowano ośmiu cywilów. Wśród nich była 22-letnia dziewczyna, która zmarła w szpitalu. W rejonie Sumy Rosjanie wyprowadzili 110 uderzeń z różnych rodzajów broni. Na Zaporożu ostrzelali cywilną infrastrukturę w ponad 15 osadach. 

W Nowy Rok rosyjskie wojsko kontynuowało ostrzał z moździerzy w obwodzie charkowskim – trzy osoby zostały ranne. Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim znalazł się dwukrotnie pod ostrzałem. W mieście uszkodzonych zostało do dziesięciu wieżowców i cztery domy prywatne, szpital, dwie apteki, bank, sklepy i linia energetyczna. Odnotowano również jedną ofiarę śmiertelną. Ludność obwodów donieckiego i ługańskiego jest pod ciągłym ostrzałem.

W pierwszych minutach Nowego Roku Rosjanie uderzyli na port i osadę w gminie Oczaków. Budynki mieszkalne i, przedsiębiorstwo uległy częściowemu zniszczeniu, odnotowano cztery pożary. W nocy 2 stycznia Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły nad obwodem mikołajowskim siedem dronów kamikaze „Shahed-136”.

Rosjanie nadal terroryzują Chersoń i jego okolice. W dniu 31 grudnia region został ostrzelany 40 razy. Ataki wycelowane są w budynki mieszkalne i infrastrukturę cywilną. Według stanu na 2 stycznia rosyjskie ostrzały uszkodziły 896 obiektów. Pośród nich jest 771 budynków mieszkalnych, 44 instytucje edukacyjne i 34 obiekty infrastruktury. O wszystkim poinformowała chersońska rada miasta.

W nocy 1 stycznia rosyjskie wojsko ostrzelało szpital dziecięcy w Chersoniu – jedna osoba zginęła, kolejna została ranna. Ponadto wybito ponad 700 okien, zniszczeniu uległa klatka budynku neonatologicznego i dwóch oddziałów intensywnej terapii. Uszkodzone zostały również gabinety lekarskie w budynku głównym. Rosyjskie pociski trafiły w basen i budynek Chersońskiego Uniwersytetu Państwowego. Rankiem 2 stycznia centrum Berysławia było znalazło się pod ostrzałem, celowano w rynek miejski. Wiadomo o pięciu rannych. Trzy osoby są w ciężkim stanie.

W nocy 2 stycznia Rosjanie ponownie zaatakowali dronami infrastrukturę energetyczną, są zniszczenia. W wyniku nocnego ataku skomplikowała się również sytuacja z dostawami energii elektrycznej w Kijowie i regionie centralnym, w związku z czym stosowane są awaryjne wyłączenia. Podczas alarmu powietrznego nad Kijowem zestrzelono łącznie 20 celów powietrznych. Nad Dniepropietrowskiem i Zaporożem siły obrony powietrznej zniszczyły dziewięć dronów „Shahed” i jeden kierowany pocisk powietrzny Kh-59MK2, który leciał w kierunku Dniepru.

W 2022 roku sygnał ostrzegawczy przed nalotem zabrzmiał w miastach Ukrainy 14 870 tysięcy razy. Największa liczba alarmów powietrznych w kraju na dobę to 189. Średnia to 47 razy na dobę. Syreny wyły najczęściej w Charkowie. Trwa 313. dzień wojny.

Red. Mariia Kotelnikova z SymvolMedia