Widal.plKoronawirusMożliwe przedłużenie obostrzeń? Rzecznik rządu nie ma dobrych wieści

Możliwe przedłużenie obostrzeń? Rzecznik rządu nie ma dobrych wieści

Możliwe przedłużenie obostrzeń? Obostrzenia w naszym kraju trwają już od dłuższego czasu. Mimo, że wszyscy a szczególnie przedsiębiorcy liczyli na poluzowanie obecnie panujących obostrzeń sytuacja może być zupełnia inna.

Jak wynika z aktualnie obowiązującego rozporządzenia ograniczenia mają trwać do 17. Jednak okazuje się, że zarówno rzecznik rządu Piotr Müller jak i wiceminister rozwoju Olga Semeniuk nie mają dobrych wieści.

Możliwe przedłużenie obostrzeń?

Możliwe przedłużenie obostrzeń? Tej decyzji obawiają się chyba wszyscy. Obostrzenia miały trwać do końca ferii czyli do 17 stycznia. Chodzi tutaj między innymi o:

  • zamknięte są kasyna i miejsca z automatami do gier hazardowych na monety
  • ograniczoną działalność galerii handlowych ( mogą działać jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowalne, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi
  • zamknięte dyskoteki i kluby nocne
  • zamknięte baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, czy przeznaczonych dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych
  • ograniczoną działalność restauracji- jedzenie wyłącznie na wynos
  • ograniczenia liczby ludzi w sklepach i transporcie zbiorowym
  • godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-12:00 zakupy mogą robić wyłącznie osoby, które ukończyły 60 lat.

Co czeka nas w najbliższych dniach?

Rzecznik rządu Piotr Müller nie ma dla nad dobrych wieści. W rozmowie z Polsat News zapewnił, że

Nie można wykluczyć, że obostrzenia zostaną przedłużone po 17 stycznia.

Jednak nie podjęto narazie decyzji. Wszystko zależy od rekomendacji jakie wyda w tej sprawie w tej sprawie Rada Medyczna, która ma podjąć ostateczną decyzję wraz z Rządowym Zespołem Zarządzania Kryzysowego.

Jak powiedział Müller:

Jeżeli chodzi o podjęcie decyzji, to najpóźniej będziemy informować o tym na początku przyszłego tygodnia. Chcemy dać pewnego rodzaju uprzedzenie, w szczególności w związku z edukacją. W przypadku innych krajów, to widzimy sytuację w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie decyzja o zamknięciu gospodarki zapadła z dnia na dzień. Nie możemy lekceważyć zagrożeń.

Co więcej gdy rzecznik rządu był gościem w Programie Trzecim Polskiego Radia zapytany o możliwość przedłużenia restrykcji zapewnił, że aktualne dane

Nie napawają optymizmem, dlatego najbardziej prawdopodobnym wariantem jest “utrzymanie aktualnych obostrzeń”. – (Chodzi o – red.) przedłużenie tego etapu odpowiedzialności, który dokładnie był wprowadzony w grudniu – mówił.

Gdy padło pytanie odnośnie modyfikacji obecnych obostrzeń rzecznik rządu odparł, że:

Żadnego wariantu na tym etapie oczywiście wykluczyć nie może. Dziś o (godzinie) 10 jest spotkanie Rządowego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego, będziemy to omawiać – zapowiedział.

Co więcej wiceminister rozwoju Olga Semeniuk wyznała w TOK FM, że obostrzenia dla gospodarki mogą zostać przedłużone o ok. 10-14 dni od zakończenia ferii.

Co także na WIDAL.PL?

Powolne odmrożenie gospodarki? Co pójdzie na pierwszy rzut? Jest odpowiedź Jarosława Gowina

Powolne odmrożenie gospodarki? Drugi lockdown trwa już kilkanaście dni. Niektóre branże nie funkcjonują już od marca. Niektóre ledwie się otworzą i już muszą kolejny raz zamykać swoją działalność.

Szczepienia na koronawirsa dla seniorów tuż po grupie “0”. Kiedy to nastąpi?

Szczepienia na koronawirsa dla seniorów mają się odbyć tuż po grupie “0”. Już od jakiegoś czasu w Polsce dostępna jest szczepionka na Covid-19. Jednak jak narazie nie każdy może poddać się szczepieniu.

Edek z programu “Złomowisko PL” potrzebuje pomocy. Kolejny bohater programu przeżywa trudne chwile

Edek z programu “Złomowisko PL” potrzebuje pomocy. Kilka dni temu pojawiła się informacja o śmierci jednego z głównych bohaterów programu “Złomowisko PL” Marka Pawłowskiego.