Widal.plPolitykaMost w Pilchowicach zostanie wysadzony na potrzeby filmu? Ostre protesty

Most w Pilchowicach zostanie wysadzony na potrzeby filmu? Ostre protesty

Most w Pilchowicach zostanie wysadzony? Taka informacja pojawiła się wczoraj w mediach społecznościowych. W dodatku okazało się, że to będzie na potrzeby kolejnej części “Mission Impossible”. Dziwne? Inne aspekty tej sprawy są jeszcze dziwniejsze.

Malowniczy most w Pilchowicach to jedna z atrakcji turystycznych w tamtejszych okolicach. Turyści chętnie się fotografowali z nim. Okazuje się teraz, że to może się rychło skończyć.

Most w Pilchowicach wysadzony?

Most w Pilchowicach będzie zburzony na potrzeby filmu “Mission Impossible 7”. Co ciekawe akcja produkcji nie będzie się działa w Polsce, tylko w Szwajcarii. W dodatku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dołożyło nawet producentom filmu 5 mln zł z funduszu przeznaczonego na rozwój polskiej kinematografii. Na jakiej podstawie? Tego nie wiadomo.

Mostu broni szczególnie dr Miles Oglethorpe, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego z siedzibą w Truro. W liście do premiera RP Mateusza Morawieckiego podkreślił wartość historyczną budowli oraz przypomina, że na świecie zachowało się zaledwie kilka mostów o tej specyficznej konstrukcji. Oglethorpe zwrócił również uwagę, że w dobie cyfrowych technologii nie trzeba już niszczyć budowli w czasie filmowania.

Ostra reakcja opinii publicznej

Decyzja o wysadzeniu mostu szybko obiegła internet i wywołała ostre protesty. Profil “Kraków żąda przynajmniej Bukaresztu” napisał:

To w jaki sposób Polska zarobi na tym fakcie? Ano zarobi tajemnicza spółka Roberta Golby, która jest producentem filmu w Polsce. Zresztą pan Golba (kto to, ku*wa, jest?) z marszu został specjalistą od infrastruktury kolejowej i najpierw twierdził, że tego mostu nie opłaca się już konserwować, a następnie obiecywał, że po wysadzeniu, most… zostanie odbudowany! Nie wiadomo, kto miałby zapłacić za odbudowę nitowanego stalowego mostu, o parabolicznej konstrukcji kratowej (bo to technologia z 1905) i po co? Ale na pewno nie pan Golba, bo to koszt rzędu jakichś 30 mln.

https://www.facebook.com/KrakowZPB/posts/3392346757464167

Działacz społeczny Jan Mencwel dodał prześmiewczy komentarz ze zdjęciem piramid:

Na zdjęciu stare obiekty które od tysięcy lat nie pełnią już swojej funkcji, nie są używane. Gdyby zarządzał nimi zastępca ministra @PiotrGlinski, pan Lewandowski, Amerykanie mogliby je wysadzić w powietrze za hajs. Bo przecież to nie zabytki c’nie?

Zobacz także:

Mężczyzna zabił 4-miesięczne dziecko. Powód jest nieprawdopodobny

Mężczyzna zabił 4-miesięczne dziecko. Powód, dla którego mężczyzna zabił chłopca jest nieprawdopodobny. 33-latek wpadł w szał i skatował dziecko.

Ojciec Małgorzaty Rozenek zabrał głos w kwestii podejścia do wychowania wnuków. Czy popiera córkę?

Ojciec Małgorzaty Rozenek zabrał głos w kwestii wychowania wnuków. Najpopularniejsza para celebrytów Małgorzata Rozenek- Majdan i Radosław Majdan nie schodzą z ust Polaków.