Widal.plKoronawirusCzy mężczyźni częściej umierają na koronawirusa od kobiet? Statystyki nie kłamią

Czy mężczyźni częściej umierają na koronawirusa od kobiet? Statystyki nie kłamią

Koronawirus jest problemem dla wszystkich ludzi, zakazić może się każdy – małe dziecko czy sędziwy senior. Jednak to mężczyźni częściej padają ofiarami tej choroby. Statystyki nie kłamią, o wiele więcej umiera przedstawicieli płci męskiej niż kobiet.

Lekarze na całym świecie badają aktualnie co jest tego przyczyną. Ich zdaniem jest duży wpływ różnych czynników na zdrowie, wagę, picie i nasz układ odpornościowy. Mężczyźni najczęściej słabiej dbają o zdrowie, ale kobiet żyje o wiele więcej, więc oficjalne statystyki mogą dziwić.

Koronawirus mocniej atakuje mężczyzn

Pan Zdzisław z Warszawy jeszcze niedawno świętował swoje 50. urodziny. Był do tej pory sprawny i zdrowy, rzadko łapał nawet przeziębienie. Nie ma nadwagi, ćwiczy regularnie i nie ma żadnych chorób współistniejących, które czyniłyby go jako bardziej podatnego na ciężkie przechodzenie choroby. Coraz więcej dowodów sugeruje jednak, że mężczyźni są znacznie bardziej narażeni na atak wirusa COVID-19.

Podczas gdy wskaźniki zakażeń między mężczyznami i kobietami – na podstawie pozytywnych testów – wydają się równe, mężczyźni są bardziej narażeni na intensywną opiekę i znacznie częściej umierają. Pan Zdzisław, który teraz wraca do zdrowia w domu, z zaskoczeniem zauważa, że ​​„wszyscy inni pacjenci na oddziale byli mężczyznami”.

Podobnie wygląda historia pary Brytyjczyków – Marka i Kathy Anders. Oboje mają 57 lat, pochodzą z miejscowości Rugby w Warwickshire. Małżeństwo zaczęło odczuwać łagodne objawy grypopodobne cztery tygodnie temu. Podczas gdy Kathy wyzdrowiała po dwóch tygodniach, stan Marka, który nigdy nie narzekał na swoje zdrowie, mocno się pogorszył. Lekarzom ledwo udało się uratować mężczyznę, walczył o życie na intensywnej terapii. Oboje są już w domu, ale dalej są w szoku, ponieważ Kathy dwukrotnie walczyła już z nowotworem i bez problemu poradziła sobie z COVID-19, natomiast okaz zdrowia do tej pory ledwo przeżył.

Podobne dane płyną z całego świata

Jak dotąd mamy wiarygodne dane z 18 krajów. W każdym z nich odsetek mężczyzn i kobiet wykazujących dodatni wynik testu Covid-19 pozostaje w przybliżeniu równy. Ale zdecydowanie więcej umiera właśnie przedstawicieli płci męskiej.

W Grecji i Peru 72% osób, które zmarły z powodu wirusa to mężczyźni. We Włoszech 68 procent zgonów stanowią mężczyźni, a 64 procent w Chinach, Danii i Niemczech. Dane z Wielkiej Brytanii nie były aktualizowane od końca marca. Wydaje się jednak, że ujawnia ten sam surowy obraz – 61 procent z ponad 6000 zgonów to mężczyźni.