Widal.plPolitykaŁukaszenka został zaprzysiężony w tajemnicy. Nie odda władzy?

Łukaszenka został zaprzysiężony w tajemnicy. Nie odda władzy?

Łukaszenka objął swoją szóstą kadencję podczas niezapowiedzianej ceremonii inauguracyjnej.

Państwowa agencja informacyjna Belta poinformowała, że ​​środowa ceremonia odbyła się w stolicy Mińska, na której obecnych było kilkuset czołowych przedstawicieli rządu.

Łukaszenka wciąż jest niepewny władzy

Łukaszenka został zaprzysiężony po sześciu tygodniach masowych protestów przeciwko oficjalnym wynikom wyborów prezydenckich 9 sierpnia, które doprowadziły do ​​ponownego wyboru Łukaszenki po 26 latach urzędowania. Białoruska opozycja zakwestionowała wybory jako sfałszowane.

Według oficjalnych wyników Łukaszenko, który żelazną pięścią rządził byłym sowieckim narodem, liczącym 9,5 mln osób, zdobył 80 procent głosów. Stany Zjednoczone i Unia Europejska skrytykowały również brutalne stłumienie przez policję powyborczych protestów na Białorusi.

Według wpisu na koncie mediów państwowych w Telegramie uroczystość inauguracji odbyła się o godz. 10.30 w Pałacu Niepodległości w centrum Mińska.

Kładąc prawą rękę na konstytucji, Aleksander Łukaszenko złożył przysięgę po białorusku. Następnie podpisał akt złożenia przysięgi, po czym przewodniczący Centralnej Komisji Białorusi ds. Wyborów i prowadzenia referendów republikańskich Lidija Jermoszyna wręczył Aleksandrowi Łukaszence legitymację Prezydenta Republiki Białoruś

Według doniesień na uroczystość zaproszono kilkuset lojalistów, w tym wyższych urzędników, szefów agencji państwowych, członków Izby Reprezentantów i Rady Republiki.

Prezydent Białorusi wciąż uważa, że nie ma sobie nic do zarzucenia

W ramach ceremonii inauguracji Łukaszenko złożył przysięgę, że „będzie służyć ludności Republiki Białorusi, szanował i chronił prawa oraz wolności ludzi i obywateli”.

Motocykl Łukaszenki przybył do oficjalnej rezydencji prezydenta o godz. 10:00 czasu środkowoeuropejskiego, gdzie „Łukaszenka oficjalnie objął prezydenturę” – podały państwowe media. W poście na Twitterze miński dziennikarz Franak Viačorka poinformował, że połowa centrum miasta została zamknięta, aby uniknąć protestów.

Protesty domagające się rezygnacji Łukaszenki codziennie wstrząsają krajem od zeszłomiesięcznych wyborów, a największe wiece w Mińsku przyciągają do 200 000 ludzi.

Według oficjalnych wyników, najsilniejszy przeciwnik Łukaszenki w wyborach, Sviatlana Tsikhanouskaya, uzyskała 10 procent głosów. Nie zaakceptowała wyników wyborów jako ważnych. Nie zrobiło tego też wiele europejskich rządów i tysiące zwolenników Tsikhanouskaya.

Brutalne represje wobec opozycji

W ciągu pierwszych trzech dni protestów demonstranci stanęli w obliczu brutalnych represji, a policja użyła pałek i gumowych kul, aby rozproszyć tłumy. Kilku protestujących zginęło. W trakcie międzynarodowego oburzenia władze białoruskie zaczęły ścigać czołowych działaczy i masowe zatrzymania, unikając przemocy na dużą skalę.

Setki osób zostało aresztowanych podczas cotygodniowych protestów w Mińsku i innych miastach Białorusi. Wielu członków Rady Koordynacyjnej utworzonej przez opozycję w celu domagania się przekazania władzy zostało aresztowanych lub zmuszonych do opuszczenia kraju.

Zobacz także:

Donald Trump otrzymał kopertę z trucizną. Czy to atak terrorystyczny?

Donald Trump otrzymał kopertę z trucizną. Na granicy amerykańsko-kanadyjskiej została aresztowana kobieta, która jest podejrzana o wysłanie koperty z trucizną do Białego Domu. Taką informację w niedzielę przekazała agencja Associated Press. Powołała się na powołując się na źródła w służbach bezpieczeństwa USA.

Polski “Żywy Ken” poddał się operacji wszczepienia implantów klatki piersiowej. Jak wygląda?

Polski “Żywy Ken” poddał się operacji wszczepienia implantów klatki piersiowej. Młody mężczyzna twierdzi, że w ten sposób wyleczył się z głębokiego kompleksu.

ING Bank Śląski ma poważne problemy. Pranie brudnych pieniędzy?

ING Bank Śląski funkcjonuje ma poważne problemy. Funkcjonuje on na rynku już od 1991 roku. Do tej pory cieszył się dobra opinia zadowolonych klientów. Jednak jakiś czas temu w mediach pojawiły się informacje, które sugerują, że spółka miałaby mieć coś wspólnego z praniem brudnych pieniędzy.