Widal.plPolitykaŁukasz Szumowski zawiadamia prokuraturę. Chodzi o maseczki

Łukasz Szumowski zawiadamia prokuraturę. Chodzi o maseczki

Łukasz Szumowski zawiadamia prokuraturę w związku z zakupem maseczek, które nie spełniają norm bezpieczeństwa. Resort ma też zastrzeżenia do maseczek, które Polska otrzymała od Unii Europejskiej razem z 16 innymi państwami.

W sprawę „afery maseczkowej” zamieszane mają być głównie trzy osoby. Pierwszą z nich jest Łukasz G., biznesmen z Zakopanego, instruktor narciarski i przyjaciel rodziny Szumowskich. To on 16 marca miał skontaktować się z Marcinem Szumowskim, który działa w branży farmaceutycznej.

Łukasz Szumowski zawiadamia prokuraturę

Marcin Szumowski to rodzony brat ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Zrobiło się o nim głośno w związku ze słynnym transportem maseczek największym samolotem świata. To właśnie on brał udział w sprowadzeniu ich do Polski.

Teraz Łukasz Szumowski zawiadamia prokuraturę, ponieważ na maseczki w tym transporcie wydano 5 milionów złotych. “Gazeta Wyborcza” podała, że dwa dni po ogłoszeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, do brata ministra Szumowskiego zgłosił się znajomy rodziny Łukasz G., oferując maseczki ochronne. Mężczyzna prowadzi szkołę narciarską w Zakopanem oraz pensjonat. Nie miał wcześniej doświadczenia ze sprzedażą sprzętu medycznego. Brat ministra, Marcin Szumowski przekierował znajomego do wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego. Łukasz G. podczas rozmowy z wiceministrem, powołał się na znajomość z ministrem zdrowia. Poza maseczkami zaoferował również testy na COVID-19, przyłbice i kombinezony ochronne.

Ostatecznie za pośrednictwem Łukasza G. resort zdrowia kupił co najmniej 100 tys. maseczek typu FFP2, płacąc ok. 39 zł netto za sztukę (z VAT to ok. 42 zł) i 20 tys. maseczek chirurgicznych po 8 zł. Po tej pierwszej transakcji Łukasz G. sprzedał jeszcze ministerstwu 10 tys. sztuk FFP2 z Ukrainy (cena 48 zł netto) i 3 tys. przyłbic (cena nieznana).

– ujawnia “GW”.

Minister zdrowia wyjaśnia

Łukasz Szumowski potwierdził wczoraj, że maseczki nie spełniają norm i z tego powodu zażądano wymiany towaru na spełniający obowiązujące kryteria.

W związku z tym, że nie uzyskaliśmy deklaracji o zwrocie towaru spełniającego normy, bądź gotówki, dzisiaj wysłaliśmy zawiadomienie do prokuratury ws. maseczek, które nie spełniają norm.

Atestów nie spełniają też maseczki od Unii Europejskiej.

Dostaliśmy 600 tys. maseczek z transzy Unii Europejskiej. Niestety nie mają one certyfikatu CE, co nas zaniepokoiło i wysłaliśmy je również do badania i tutaj muszę niestety przekazać państwu, że te maseczki, które zakupiła Unia Europejska, nie spełniają żadnych norm – ani FFP1, ani FFP2, ani FFP3 – w związku z tym nie mogą być rozdysponowane wśród medyków w tej kategorii FFP.

Zobacz także:

Bonus BGC pozazdrościł Popkowi! Też robi MEGA formę?

Wygląda na to, że popularny w środowisku mieszanych sztuk walki Bonus BGC pozazdrościł Popkowi Monsterowi formy fizycznej. Obaj zawodnicy znani są z występów w klatce dla organizacji FAME MMA.

Psy wykrywają chorych na koronawirusa! Czy ich działania są skuteczne? Czek nas przełom?

Psy wykrywają chorych na koronawirusa to całkowity przełom w szybkim rozpoznawaniu zakażonych. Póki co psy z takimi umiejętnościami pracują na lotniku w Helsinkach.