Widal.plPolitykaLektura szkolna propaguje rasizm? Ministerstwo odnosi się do słów posła Lewicy

Lektura szkolna propaguje rasizm? Ministerstwo odnosi się do słów posła Lewicy

Poseł Lewicy Maciej Gdula twierdzi, że książka “W pustyni i w puszczy” powinna zniknąć z listy lektur szkolnych. Albo powinna być krytycznie omawiana dopiero na etapie szkoły średniej. Według posła, jest ona przesycona rasizmem. Wiceminister MEiN Tomasz Rzymkowski podkreśla, że dzieło noblisty wychowało nie jedno pokolenie Polaków.

Poseł podzielił się swoją opinią na temat książki Henryka Sienkiewicza na swoim portalu społecznościowym. Wywołał tym samym ogromną dyskusję nie tylko wśród internautów. Podkreślił, że książka według niego jest przesycona rasizmem i nie jest adekwatną lekturą dla dzieci na etapie szkoły podstawowej.

„Ja tej książki długo nie czytałem. Czytałem ją wtedy, kiedy była lekturą. A teraz, kiedy czytała ją moja córka, to jest to jednak taka bardzo szkodliwa lektura. Jest w niej nie tylko rasistowski język. Język, który dzisiaj razi np. użycie słowa ‘Murzyn’, ale tam są same rasistowskie klisze dotyczące osób czarnych”

Odmienne zdania posłów na temat lektury

Gdula w swoich postach argumentował swoje stanowisko aby usunąć lekturę z kanonu lektur szkolnych. Albo omawiać ją krytycznie w późniejszych etapach edukacji. Jego zdaniem ta książka szkodzi, bo wdraża takie odruchy negatywne, czy pełne uprzedzeń wobec osób czarnych. A w polskich szkołach są czarne dzieci. Tego typu treści przedstawione jako klasykę polskiej literatury, która jest uważana za ważną i wartościową nie powinny mieć miejsca. Gdula uważa, że takie osoby czują się wykluczone.

Jako przykłady rasizmu w “W pustyni w puszczy” Gdula podał sposób przedstawienia jednego z bohaterów. Jak zauważył czarnoskóry Kali jest przedstawiany jako osoba mająca skłonność do przemocy i która musi być tamowana przez białych. Również jest traktowany jako osoba ograniczona czy osoba leniwa.

Odpowiedź Wiceministra MEiN

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski odniósł się do opinii posła Lewicy. Według niego na ‘W pustyni i w puszczy’ wychowywały się pokolenia Polaków. Powieść naszego noblisty Henryka Sienkiewicza jest stałym elementem kanonu nie tylko humanistyki, ale również wychowania, kształtowania postaw wśród młodych ludzi. Stwierdził, że wypowiedź posła Gduli jest spowodowana chęcią zaistnienia.

„Pan profesor Gdula próbuje za wszelką cenę zaistnieć i coraz to dalej idące postulaty składa w imię rewolucyjnego zacietrzewienia, aby dotychczasowy świat zamienić w perzynę.”

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Obostrzenia dotyczące kolejnych regionów. Rzecznik rządu nie ma dobrych informacji

Obostrzenia dotyczące kolejnych regionów. Rzecznik rządu Piotr Müller był gościem audycji Radia Zet. Podczas rozmowy padły pytania odnośnie sytuacji panującej w kraju oraz tego czy rząd planuje wprowadzenie kolejnych obostrzeń. Obostrzenia dotyczące kolejnych regionów to gorący temat ostatnich dni.

Pierwsza rocznica wykrycia koronawirusa w Polsce! Pierwsza i ostatnia?

WHO 14 stycznia 2020 r. ostrzegała przed rozprzestrzenieniem się nowego koronawirusa, który pojawił się w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan, w prowincji Hubei, w środkowych Chinach. 4 marca 2020 roku, została potwierdzona informacja odnośnie pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce 

Pediatra z wyrokiem za pedofilię nadal pracuje w zawodzie! Jego ofiara próbowała się zabić

Pediatra z wyrokiem za pedofilię nadal pracuje w zawodzie! Reporterzy programu Interwencja postanowili nagłośnić tę sprawę. Pediatra i neonatolog Maciej T. dwa lata temu został przyłapany na doprowadzeniu 14-letniej dziewczynki do czynności seksualnych.