Widal.plGospodarkaLatające motocykle dla wszystkich! Z dubajskiej policji trafiły pod strzechy

Latające motocykle dla wszystkich! Z dubajskiej policji trafiły pod strzechy

Latające motocykle dla wszystkich! 150 tysięcy dolarów – tyle potrzebuje ktokolwiek, aby stać się właścicielem latającego motocykla. Scorpion, czyli latający motocykl rosyjskiej firmy Hoversurf, zarejestrowano w amerykańskim urzędzie ds. lotnictwa i może już być oficjalnie sprzedawany.


Hoversurf Scorpion to nowy typ pojazdu, dla którego nie ma jeszcze przyjętej oficjalnej nazwy. Można spotkać się z takimi określeniami jak hoverbike czy quadcopter. To połączenie założeń motocykla i helikoptera nie jest jednak dronem, przynajmniej wtedy, kiedy lata z pilotem na pokładzie. Zdalnie sterowany lot bezzałogowy jest jednak w przypadku Scorpiona możliwy, można więc powiedzieć, że ten model jest też czasami dronem.

Latające motocykle dla wszystkich!

Umowa między Hoversurf a dubajską policją została podpisana już w 2017 roku. To wtedy po raz pierwszy usłyszano o tym pojeździe, przy okazji testów jego przydatności dla policji w Dubaju. Okazało się, że nie jest to tylko inżynieryjna ciekawostka, a świadomie rozwijany projekt komercyjny. Hoversurf Scorpion otrzymał właśnie homologację amerykańskiego urzędu ds. lotnictwa FAA i został zakwalifikowany jako ultralekki pojazd latający.
Aby spełnić wymagania tej kategorii, musiał przejść kilka zmian konstrukcyjnych. Stosując nową ramę z karbonu udało się obniżyć masę pojazdu do przepisowych 114 kg, a jego prędkość maksymalną ustalono, również w zgodzie z homologacją, na poziomie 52 węzłów, czyli ok 96 km/h. Dzięki klasyfikacji jako pojazd ultralekki, nie wymaga się do jego prowadzenia licencji pilota.


Hoversurf Scorpion porusza się dzięki czterem śmigłom, napędzanym silnikiem elektrycznym. Źródłem energii są hybrydowe baterie litowo-manganowo-niklowe, pozwalające utrzymać się w powietrzu od 10 do 25 minut, w zależności od wagi pilota. W zdalnie sterowanym trybie drona energii wystarczy na 40 minut. Rama, dzięki użyciu najnowszych możliwości tego materiału, jest jednoczęściowym elementem, dzięki czemu konstrukcja jest stabilniejsza niż w poprzednich modelach. Hoverbike waży ok. 114 kg.


Można zapisywać się na listę oczekujących! Aby stać się właścicielem maszyny Hoversurf, należy wpłacić 10 tysięcy dolarów zaliczki i poczekać ok. 6 miesięcy. Całościowa cena pojazdu to 150 tysięcy dolarów, czyli ponad 550 tysięcy zł.

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Marcin Najman zaproszony do TVN! Wystąpi w popularnym talk show!

Internetowa legenda sportów walki Marcin Najman zaproszony do TVN! “El Testosteron” mimo licznych kpin w internecie, ciągle wzbudza w społeczeństwie skrajne emocje. Na pewno jednak Marcin Najman jest gwarantem ogromnych zasięgów.

Uproszczona matura kusi do spróbowania swoich sił także dorosłych. Jak będzie wyglądać naprawdę?

Uproszczona matura kusi do spróbowania swoich sił także dorosłych. Okazuje się, że względu na uproszczona formę matury ze względu na panującą pandemię jest coraz więcej chętnych, chcących podejść do egzaminu dojrzałości.

Jakie błędy popełniają Polacy? Najnowsze zestawienie

Jakie błędy popełniają Polacy? Nadwyraz.com we współpracy z portalem Polszczyzna.pl już po raz trzeci zbadała jakość języka polskiego w internecie.