Widal.plOgólneW dniu dzisiejszym stwierdzono już ponad 150 nowych przypadków zakażeń, jedna nowa ofiara

W dniu dzisiejszym stwierdzono już ponad 150 nowych przypadków zakażeń, jedna nowa ofiara

Koronawirus w Polsce rozwija się słabiej niż przewidywano w początkowych szacunkach. Eksperci sądzili, że do końca poprzedniego tygodnia liczba zakażonych przekroczy 4 tysiące, tymczasem przekroczyła dopiero 2 tysiące. Według najnowszych informacji Ministerstwa Zdrowia zarażonych jest 2215. Dane te są aktualizowane trzy razy dziennie.

W dodatku śmierć poniosła kolejna osoba zarażona wirusem COVID-19. Ofiara to 70-letnia kobieta, która leżała w tyskim szpitalu. Brak informacji odnośnie chorób współistniejących.

Koronawirus w Polsce wciąż się rozwija

Standardowo informacje o nowych zarażonych Ministerstwo Zdrowia przekazało na Twitterze. Mówił o nich również minister Łukasz Szumowski na konferencji z Mateuszem Morawieckim.

Mamy 83 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 19 osób z woj. śląskiego, 13 osób z woj. podkarpackiego, 12 osób z woj. opolskiego, 10 osób z woj. lubelskiego, 7 osób z woj. małopolskiego, 6 osób z woj. łódzkiego, 6 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 4 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po jednej osobie z woj. warmińsko-mazurskiego i woj. pomorskiego. Jednocześnie z przykrością informujemy o śmierci 70-letniej kobiety zarażonej koronawirusem, która była hospitalizowana w Tychach. W sumie liczba zakażonych koronawirusem: 2215/32 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

– brzmi pełny komunikat MZ.

Nowe obostrzenia w Polsce

Ponadto premier Morawiecki przekazał nowe zakazy i nakazy związane z pandemią koronawirusa. Od jutra zaczną obowiązywać.

 

 • obowiązek utrzymania min. 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku będą: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia), osoby niesamodzielne.
 • Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie będą mogły wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy.
 • Obowiązkowa kwarantanna dla domowników osób, które zostaną objęte kwarantanną po 1 kwietnia
 • Zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad.
 • Zakaz możliwości korzystania z rowerów miejskich.
 • Odłożenie w czasie zabiegów rehabilitacyjnych – z wyjątkiem pilnie wymaganych ze względu na stan zdrowia.
 • W weekendy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane będą zamknięte.
 • Obowiązek noszenia rękawiczek przez klientów w sklepach.
 • Wprowadzone są godziny dla seniora w sklepach i punktach usługowych (10-12).
 • Hotele i inne miejsca noclegowe będą zamknięte. Goście, którzy przebywają w tych obiektach muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku.
 • Pracodawcy będą musieli zapewnić dodatkowe środki bezpieczeństwa pracownikom.
  – stanowiska pracy muszą być oddalone od siebie o co najmniej 1,5 metra.
  – pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących.
 • Ograniczenia w liczbie klientów:
  – sklepy i punkty usługowe – max.3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia,
  – targowisko – max. 3 klientów na punkt handlowy,
  – placówki pocztowe – max. 2 osoby na okienko pocztowe.