Widal.plKoronawirusKoronawirus – jak długo będziemy musieli z nim żyć?

Koronawirus – jak długo będziemy musieli z nim żyć?

Dzisiaj Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawili plan rządu na etapowe odmrażanie gospodarki. Według niego, od przyszłego tygodnia będziemy próbowali wracać do normalności, ale koronawirus ot tak z naszego otoczenia nie zniknie.

Ważne jest, by do obecności śmiercionośnego wirusa SARS-CoV2 się przyzwyczaić i robić wszystko, by nie dopuścić do zarażenia się nim. Dlatego tak ważne jest dalsze przestrzeganie obostrzeń, dbanie o higienę osobistą oraz rozsądne korzystanie z przestrzeni publicznej.

Koronawirus – jak długo z nami będzie?

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski przedstawił swoją opinię na temat obecności koronawiusa i stanu epidemii w Polsce. Jego zdaniem będziemy musieli się do niego przyzwyczaić:

“Nie ma danych, które mogłyby z całkowitą pewnością powiedzieć, ze epidemia wygaśnie za kilka miesięcy. Jedyna możliwa data to ta, kiedy pojawi się szczepionka, a nie wiadomo kiedy będzie miało to miejsce. Musimy się nauczyć żyć z podstawowymi zasadami funkcjonowania: zasłanianiem twarzy w miejscach publicznych, dezynfekowaniem powierzchni, rąk, zachowywaniem dystansu i przebywaniem na kwarantannie.” – przyznał.

Szumowski jednocześnie zaznaczył, że wchodzenie w kolejne etapy odmrażania gospodarki i wracania do normalności w naszym kraju zależy od liczny zachorowań i dostępnych w szpitalach miejsce oraz respiratorów. Dlatego właśnie tak ważne jest, byśmy nadal przestrzegali obowiązujących zasad w przestrzeni publicznej.

A w szczególności, byśmy nosili maseczki zakrywające usta i nos, ubierali jednorazowe rękawiczki będąc na zakupach, zachowywali minimum dwumetrowy odstęp od innych osób w przestrzeni publicznej oraz dbali o własną higienę osobistą – myli dokładnie ręce, nie przecierali twarzy i oczu oraz dbali o czystość noszonych maseczek.

Z koronawirusem będziemy musieli nauczyć się żyć, więc im wcześniej przyzwyczaimy się do nowej rzeczywistości, tym szybciej stanie się ona dla nas normalnością.

Nie wrócimy do rzeczywistości sprzed epidemii

Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, musimy zapomnieć – przynajmniej na razie – o powrocie do rzeczywistości sprzed epidemii SARS-CoV 2. Przełomem w walce z koronawirusem będzie wynalezienie szczepionki, która w tej chwili jest oczekiwana z utęsknieniem przez cały świat. Na nią jednak jeszcze długo możemy poczekać:

“Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii dopóki nie będziemy mieli szczepionki.

Możliwość korzystania ze sklepów, z galerii będziemy sukcesywnie zwiększali, ale w reżimie sanitarnym ilości osób na przestrzeń handlową, w reżimie sanitarnym zasłaniania twarzy, dystansowania się, dezynfekcji powierzchni. Powrót do pełnej normalności będzie wtedy, kiedy zniknie epidemia.” – oświadczył.