Widal.plKoronawirusKorea Południowa ostrzega przed drugą falą koronawirusa

Korea Południowa ostrzega przed drugą falą koronawirusa

Korea Południowa ogłosiła 34 nowe przypadki koronawirusa w niedzielę. Jest to najwyższa dzienna liczba od miesiąca, gdy prezydent Moon Jae-in przedstawił ambitną wizję ożywienia gospodarczego po COVID-19.

Koreańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (KCDC) stwierdziło, że 26 nowych przypadków to infekcje przenoszone w kraju, a ośmiu dotyczyło przyjeżdzających do kraju.

Po raz pierwszy codzienne przypadki w Korei Południowej wzrosły powyżej 30 w ciągu ostatniego miesiąca.

Korea Południowa obawia się drugiej fali zachorowań

Po walce z pierwszą poważną epidemią, Korea Południowa odnotowała zero lub bardzo niewiele przypadków w ciągu ostatnich 10 dni. Dzienna liczba wahała się w okolicach 10 lub mniej zakażeń w ostatnich tygodniach.

Odrodzenie w ostatnich dniach nastąpiło po niewielkim, ale rosnącym wybuchu koronawirusa, skupionego wokół garstki nocnych klubów w Seulu, które odwiedzia mężczyzna w wieku około 20 lat, zanim uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa. Co najmniej 15 osób zostało zakażonych po spotkaniach z tym mężczyzną.

Wybuch nastąpił, gdy Korea Południowa złagodziła pewne ograniczenia dystansowania społecznego i dążyła do pełnego otwarcia szkół i przedsiębiorstw zgodnie z przejściem od intensywnej kampanii dystansowania społecznego do czegoś, co nazywa „dystansem w życiu codziennym”.

Prezydent Korei zachęca do rozwagi

W przemówieniu telewizyjnym prezydent Mun Jae-in powiedział, że obywatele nie mogą wpaść w panikę ani nie stracić czujności.

Odpowiednia kwarantanna i systemy medyczne w połączeniu z doświadczeniem pozwalającym szybko reagować na wszelkie nieoczekiwane grupy infekcji.

Ostrzegł jednak przed drugą falą epidemii pod koniec tego roku. Powiedział, że lekarze podkreślają siłę wirusa, który powoduje COVID-19, który może się ponownie rozprzestrzenić w dowolnym momencie.

Mun Jae-in powiedział, że w ramach długoterminowej bitwy z COVID-19, KCDC otrzyma większą moc i zostanie przemianowany na Administrację Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Samorządy utworzą własny system reagowania na epidemię z większą liczbą ekspertów.

Będziemy również dążyć do utworzenia szpitali specjalizujących się w leczeniu chorób zakaźnych oraz krajowego centrum badań nad chorobami zakaźnymi. Te zadania są bardzo pilne, jeśli mamy przygotować się na drugą falę epidemii, która według ekspertów uderzy tej jesieni lub zimy.

Powszechne testy, intensywne śledzenie kontaktów i aplikacje do śledzenia pomogły czwartej co do wielkości gospodarce Azji w dużej mierze powstrzymać epidemię bez znacznych blokad obserwowanych gdzie indziej. Mimo to pandemia doprowadziła gospodarkę Korei Południowej do największego spadku od 2008 r. w pierwszym kwartale.

Koronawirus w Polsce

Najnowszy raport Ministerstwa nie napawa optymizmem. Znów doszło dużo zachorowań i ofiar śmiertelnych.

Czy możemy w szybkim czasie wykluczyć koronawirusa?

Prawdopodobnie tak. Pojawiły się nowe szybkie testy!

Czy praca zdalna jest dla nas korzystna?

Istnieją plusy i minusy. Może się to dla nas wiązać z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.