Widal.plŚwiatKoralowce Fiji odżyły po Winstonie! Cyklon zniszczył rafę 5 lat temu!

Koralowce Fiji odżyły po Winstonie! Cyklon zniszczył rafę 5 lat temu!

Koralowce Fiji odżyły po Winstonie! Cyklon Winston zdewastował żywotne kolonie koralowców u wybrzeży Fidżi, ale pięć lat później rafy znów ożyły. Dziś roi się w nich od ryb i kolorów.

Bezpośrednio po najsilniejszym cyklonie, jaki kiedykolwiek dotarł na ląd na półkuli południowej, rafy w rezerwacie Namena i rezerwacie Vatu-i-Ra u wybrzeży Fiji zostały gruzem.

Tropikalny cyklon Winston uderzył w Fiji w dniu 20 lutego 2016 r. Wiatry o prędkości do 280 km/h zostawiły ponad 40 000 domów uszkodzonych lub zniszczonych. Fale sztormowe rozbiły rafy na ich drodze. Dodatkowo, zginęły 44 osoby. Winston spowodował straty o wartości 1,4 miliarda dolarów, najbardziej niszczycielski cyklon w historii na Pacyfiku.

Koralowce Fiji odżyły po Winstonie!

Ale pięć lata później, ku radości naukowców, rafy koralowe archipelagu Fiji odradzają się i ponownie tętnią rybami i kolorami. Niedawna ekspedycja nurkowa prowadzona przez Towarzystwo Ochrony Przyrody wykazała, że koralowiec wrócił do zdrowia o wiele okazalej niż dopuszczały oczekiwania naukowców.

Byłem zaskoczony szybkością powrotu do zdrowia, zwłaszcza w rezerwacie Namena.

Mówi dyrektor Towarzystwa Ochrony Przyrody Fiji, Sangeeta Mangubhai.

Oprócz obfitości młodych kolonii koralowców w obu obszarach chronionych, zespół odkrył, że ryby powróciły w znacznych ilościach na wszystkich obszarach. Nawet do części raf, na których korale nie zostały jeszcze uzupełnione.

Tropikalne rafy koralowe stanowią niezbędne siedlisko dla wielu gatunków ryb. To tarliska i wylęgarnie ryb o znaczeniu handlowym, a także przetwarzają składniki odżywcze w ubogich w składniki odżywcze oceanach tropikalnych.

Dyrektor regionalny WCS Melanesia, dr Stacy Jupiter, powiedział, że organizacja współpracowała z lokalnymi społecznościami iTaukei. To oni mają zwyczajowe prawa do połowów na Vatu-i-Ra i Namena. Ich celem było ustanowienie środków zarządzania rafą, w tym dużych obszarów „zakazu połowów” obejmujących znaczące odcinki raf o wysokiej bioróżnorodności.

Od czasu cyklonu w 2016 r. WCS Fiji przeprowadziło trzy badania nurkowe – po miesiącu, sześciu miesiącach, a następnie w grudniu 2020 r. Odkrycia na Fiji są obiecujące, jednak na całym świecie rafy koralowe są w niebezpieczeństwie.

Zdrowe rafy są ważne, biorąc pod uwagę, jak społeczności przybrzeżne są od nich uzależnione ze względu na żywność, środki do życia i praktyki kulturowe. Mają również kluczowe znaczenie dla ochrony wybrzeża przed przyszłymi sztormami.

Mówi Mangubhai.

Co jeszcze na WIDAL.PL?

David Lynch patronem kawiarni w Jaworznie! Jak do tego doszło?

David Lynch patronem kawiarni w Jaworznie! Wszystko przez pielgrzymkę traktorami zainspirowaną filmem znanego reżysera.

Dramatyczny apel ‘PIASKA’! Ledwo mówiąc przestrzega przed koronawirusem!

Dramatyczny apel ‘PIASKA’! Artysta trafił do szpitala, z którego opublikował nagranie zachęcające rodaków do przestrzegania zaleceń sanitarnych.

Serial “Friends” zakazany w Turcji!

Turecka gazeta związana z obecnie panującym prezydentem Erdoğanem ocenzurowała w swoim artykule nagie ramiona Jennifer Aniston i innych aktorek występujących w serialu “Friends”. Stwierdzono, że serial, który platforma Netflix chciała udostępnić w Turcji, może zdegenerować muzułmańskie społeczeństwo.