Widal.plSportKoniec ze skokami narciarskimi? Koronawirus w Norwegii zaatakował z pełną mocą!

Koniec ze skokami narciarskimi? Koronawirus w Norwegii zaatakował z pełną mocą!

Puchar Świata oraz turniej Raw Air zostały odwołane! FIS podjął ostateczną decyzję o zakończeniu sezonu w skokach narciarskich. Powód nikogo nie zdziwi – koronawirus zaatakował z olbrzymią siłą. W Norwegii w ostatniej dobie odnotowano znaczący skok zakażeń. Najważniejszym pytaniem, biorąc pod uwagę działania wprowadzane chociażby w Polsce i Czechach jest, czy decyzja o odwołaniu skoków narciarskich została wprowadzona w odpowiednim czasie?

Norwegii problem koronawirusa jeszcze nie dotyczy

Mimo już trwającego turnieju Raw Air, skoczkowie z Trondheim nie pojadą do Vikersund. To tam w weekend (od piątku do niedzieli) miały odbywać się konkursy lotów. Jeszcze kilka dni temu w Lillehammer konkursy odbywały się zgodnie z harmonogramem, bez nagonki z powodu koronawirusa. Podczas gdy w wielu krajach wprowadzono już obostrzenia dotyczące imprez masowych, a dokładniej konieczności ich odwołania, w Norwegii rząd nie podjął żadnych działań. Turniej odbywał się przy udziale kibiców, jakby problem koronawirusa, mimo kilkuset zakażonych, ich nie dotyczył.

Mimo to, wśród znawców mówiło się o potencjalnym niewpuszczeniu kibiców na zawody w Trondheim i Vikersund. Mowa była też o zaproszeniu Waltera Hofera na spotkanie z kapitanami drużyn. Jak stwierdził Adam Małysz, dyrektor Pucharu Świata mówił tylko o przyszłości skoków. Ostatecznie turniej Raw Air, a tym samym sezon skoków narciarskich 2019/2020 został nagle i spodziewanie zakończony. Zaledwie wczoraj były jeszcze głosy o dokończeniu konkursu, ale duży skok zarażonych skutecznie to uniemożliwił.

Iluzja bezpieczeństwa

Jeszcze dwa tygodnie temu wszystko było w porządku. Norwegowie twierdzili, że mają sytuację pod kontrolą i koronawirus im niestraszny. Ostatnie dni drastycznie pokazały, jak bardzo się mylili. Olbrzymi wzrost zakażeń (ponad 200 w ciągu doby) spowodował, że jeden z lekarzy zdecydował się przerwać pewne zawody.

W Narwiku, w tym samym czasie co skoki narciarskie, odbywały się Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Alpejskim. Mający głowę na karku lekarz zawodów, widząc sytuację, kazał zawodnikom wrócić do domów, dopóki są zdrowi. Uznał, że jest to lepsza opcja, niż narażanie ich zdrowia i potencjalne trzymanie w kwarantannie. Wcześniej został odwołany także Puchar Świata w narciarstwie alpejskim w Kranjskiej Gorze, na Słowenii. Jak widać, statystyki otworzyły oczy w końcu i członkom FIS.

Klasyfikacja Pucharu Świata

Obecny, zakończony sezon, to najwcześniej zakończony konkurs w ostatnim ćwierćwieczu. Pozostaje jedynie podsumować dotychczasowe osiągnięcia. Po dziewięciu seriach, po raz drugi w karierze, zwycięzcą turnieju Raw Air został Kamil Stoch. Zwycięzcą klasyfikacji generalnej PŚ, także po raz drugi w karierze, został Stefan Kraft. Obok niego na podium stanęli kolejno Niemiec Karl Geiger oraz Japończyk Ryoyu Kobayashi.  Tuż za podium wylądowali Dawid Kubacki oraz Kamil Stoch.