Widal.plUkrainaKolejne osoby zbierają dowody na Rosją

Kolejne osoby zbierają dowody na Rosją

Kolejne osoby zbierają dowody na Rosją
Foto: Ukrinform TV / Ukrainian Armed Forces, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Powstaje projekt, którego celem jest wyszukiwanie wszystkich dowodów na nieludzkie działania Rosji w Ukrainie. Iran właśnie dostarcza Putinowi broń, a na Kremlu trwa dyskusja o potencjalnych planach nuklearnych. Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń.

Iran planuje dostarczyć Rosji nową broń

Iran przygotowuje się do wysłania do Rosji około tysiąca sztuk dodatkowej broni, w tym pocisków balistycznych krótkiego zasięgu typu ziemia-ziemia oraz dronów. Ich wysyłka ma nastąpić na początku listopada. “Będzie to pierwszy potwierdzony przypadek wysłania przez Iran do Rosji zaawansowanych pocisków o wysokiej precyzji. Rosja prawdopodobnie prowadziła negocjacje w sprawie dodatkowych systemów broni dla Iranu ze względu na uszczuplenie zapasów pocisków cruise i dronów w czasie wojny w Ukrainie, zwłaszcza podczas kampanii Rosji przeciwko ukraińskiej infrastrukturze krytycznej” – podał ISW.

Rosyjscy przywódcy niedawno dyskutowali o użyciu broni jądrowej 

Według New York Times, Moskwa dyskutowała ostatnio o użyciu broni jądrowej. Putin nie był obecny na spotkaniu, które odbyło się w warunkach coraz śmielszej retoryki nuklearnej Rosji i jej niepowodzeń na polu walki. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że nie widzą żadnych oznak, że Rosjanie transportują broń jądrową lub w jakiś sposób przygotowują się do uderzenia. John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, odmówił komentarza na temat “szczegółów tego raportu”.  “Od początku było dla nas jasne, że groźby Rosji o potencjalnym użyciu broni jądrowej są głęboko niepokojące i traktujemy je poważnie” – powiedział.

“Reckoning Project” zbiera dowody na zbrodnie wojenne Rosji w Ukrainie

W ubiegły czwartek zespół Reckoning Project zaprezentował swój projekt “Russia’s War Crimes and Space for Accountability in Ukraine” podczas wydarzenia w Waszyngtonie. Projekt został uruchomiony 25 lutego 2022 roku – dzień po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. “Reckoning Project to inicjatywa, która łączy dziennikarstwo z odpowiedzialnością prawną. Jest to bardzo ważne w walce z agresorami. Projekt ten daje dziennikarzom, których szkolimy, bardzo wysoki poziom [red. wiedzy], aby mogli zebrać dowody, które zostaną zaakceptowane w sądzie” – mówi współzałożycielka Reckoning Project, amerykańska dziennikarka wojenna Janine Di Giovanni. Uczestnicy projektu to zespół ukraińskich i międzynarodowych dziennikarzy, prawników i analityków. Zespół projektowy ma już praktyczne doświadczenie w pracy ze zbrodniami wojennymi w Syrii, Bośni, Czeczenii i Rwandzie.

Rosjanie zainstalowali sprzęt wojskowy na dachu bloku energetycznego w Zaporożu

Wojsko rosyjskie kontynuuje prowokacyjne działania na okupowanych terytoriach. Główny Zarząd Wywiadu Ukrainy informuje, że 1 listopada Rosjanie zainstalowali sprzęt wojskowy na dachu bloku ZANP. Licencjonowani pracownicy zostali również poinformowani, że do 2 listopada powinni podjąć decyzję o podpisaniu lub odrzuceniu umowy ze spółką Rosatom. Obecnie pracownicy inżynieryjno-techniczni stacji nie mogą normalnie funkcjonować – dostęp ma tylko kierownictwo. Zaczęto anulować przepustki dla ukraińskiego personelu. Wiadomo też, że do miasta Energodar, gdzie znajduje się elektrownia atomowa, przybyli tzw. „Kadyrivets”, patrolujący w grupach po 15-20 osób. W mieście praktycznie nie ma komunikacji.

Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!