Widal.plPolitykaKim jest Marcin Szumowski? Ujawniamy fakty o bracie ministra

Kim jest Marcin Szumowski? Ujawniamy fakty o bracie ministra

Marcin Szumowski to rodzony brat ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Zrobiło się o nim głośno w związku ze słynnym transportem maseczek największym samolotem świata. To właśnie on brał udział w sprowadzeniu ich do Polski.

W sprawę “afery maseczkowej” zamieszane mają być głównie trzy osoby. Pierwszą z nich jest Łukasz G., biznesmen z Zakopanego, instruktor narciarski i przyjaciel rodziny Szumowskich. To on 16 marca miał skontaktować się z Marcinem Szumowskim, który działa w branży farmaceutycznej.

Marcin Szumowski to biznesmen z branży farmaceutycznej

Marcin Szumowski jest współtwórcą i prezesem zarządu OncoArendi Therapeutics SA. Według informacji podanych przez Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT).

Marcin Szumowski jest absolwentemem University of Massachussetts, University of Illinois i University of Nevada, gdzie uzyskał tytuły magistra i doktora oraz MBA. Od 2012 roku jest współtwórcą i prezesem zarządu OncoArendi Therapeutics SA, innowacyjnej spółki biotechnologicznej, która koncentruje się na odkrywaniu i rozwoju nowych leków drobnocząsteczkowych do zastosowania w terapii chorób nowotworowych i chorób układu oddechowego. Na rozwój leków Spółka pozyskała ponad 230 milionów złotych, zarówno od inwestorów prywatnych, jak również z licznych grantów i dotacji. OncoArendi zatrudnia obecnie ponad 70 osób i jest jedną z dwóch polskich firm biotechnologicznych, która posiada kandydata na nowy lek w fazie rozwoju klinicznego.

Szumowski miał brać udział również w transporcie wadliwych maseczek.

To nie pierwsze oskarżenia wobec brata ministra

Marcin Szumowski padł ofiarą oskarżeń jeszcze przed sprawą z maseczkami. Jego firma dostała dofinansowanie w wysokości 22 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Pojawiły się zarzuty o nepotyzm. Twierdzono, że bez protekcji brata to nie udałoby się.

Ubieganie się o dotacje przez takie spółki jest całkowicie naturalne. Stanowi powszechny model zapewniania firmom na całym świecie finansowania na prowadzone prace badawcze i rozwojowe.

– odpowiedział na zarzuty w “Superexpressie”.

W 2019 r. pojawiła się informacja, że firma Szumowskiego wprowadziła do badań klinicznych lek na nowotwory. Miało to miejsce w czasie, gdy wycofywano inne preparatów z listy leków refundowanych. Wtedy również Marcin Szumowski musiał tłumaczyć się ze swoich działań.

Zobacz także:

Bonus BGC pozazdrościł Popkowi! Też robi MEGA formę?

Wygląda na to, że popularny w środowisku mieszanych sztuk walki Bonus BGC pozazdrościł Popkowi Monsterowi formy fizycznej. Obaj zawodnicy znani są z występów w klatce dla organizacji FAME MMA.

Psy wykrywają chorych na koronawirusa! Czy ich działania są skuteczne? Czek nas przełom?

Psy wykrywają chorych na koronawirusa to całkowity przełom w szybkim rozpoznawaniu zakażonych. Póki co psy z takimi umiejętnościami pracują na lotniku w Helsinkach.