Widal.plSpołeczeństwoKaucja za butelki plastikowe! Od kiedy będzie można zwracać butelki do sklepów?

Kaucja za butelki plastikowe! Od kiedy będzie można zwracać butelki do sklepów?

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zapowiedział ogromne zmiany w kwestii użycia i sprzedaży plastiku. Od tego roku butelki plastikowe do 3 litrów będą objęte kaucją. Przepisy zostaną uchwalone w tym roku, a od 2022 będzie można zwracać butelki do sklepów.

Aby ograniczyć zużycie plastiku, i ilość plastikowych butelek wyrzucanych do pojemników na śmieci minister klimatu i środowiska zapowiedział wielkie zmiany. Ministerstwo pracuje nad systemem kaucyjnym dla butelek plastikowych.

Kaucja może wynieść nawet 2 zł

Na zachodzie kaucja za butelkę plastikową wynosi od 25 do 50 eurocentów, w Polsce może to być około 2 złotych. Jacek Ozdoba, który jest wiceministrem klimatu i środowiska zapewnił, że trwają rozmowy z producentami nad ostateczną formą projektu.

„Będziemy mieli system kaucyjny w Polsce. Jestem jego entuzjastą i badania pokazują, że bardzo duże grono Polaków również. Z przedsiębiorcami już się konsultowaliśmy, mamy zebrane założenia i czekamy na to, aż będę mógł tę propozycję przedstawić.„

 System kaucyjny w Polsce od 2022 roku

System kaucyjny ma być dopełnieniem podatku od plastiku, czyli nałożonej na producentów opłaty za niepoddane recyklingowi opakowania. Wprowadzona danina jest na poziomie europejskim. Jak wiadomo ma przyczynić się do wypracowania bardziej efektywnej gospodarki odpadami. Danina ta jest dosyć wysoka, ponieważ wynosi 800 euro za każdą tonę nieprzetworzonego plastiku.

Nie wiadomo dokładnie od kiedy ma obowiązywać kaucja za butelki plastikowe. Wcześniej wskazywano na 1 stycznia 2022, plany wdrożenia mogły jednak ulec przyspieszeniu. Wiadomo już za to, że przy zwrocie opakowania nie trzeba będzie okazywać paragonu.

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Szczepionka AstraZeneca zmienia nazwę! Jak teraz będzie się nazywać?

Szwedzka Agencja ds. Produktów Medycznych Läkemedelsverket poinformowała o zmianie nazwy szczepionki produkowanej przez firmę AstraZeneca. Według danych udostępnionych przez europejską Agencję Leków (EMA) zostanie zmieniona tylko nazwa szczepionki przeciw koronawirusowi. Skład pozostanie bez zmian.

Rekordowa suma zebrana podczas 29. finału WOŚP! Najlepszy finał od początku orkiestry

Rekordowa suma zebrana podczas 29. finału WOŚP! Ze względu na panująca pandemię tegoroczna Wielka Orkiestra zmagała się z poważnymi problemami organizacyjnymi. Mimo wszystko udało się finalnie zorganizować kolejny Wielki Finał WOŚP.

Abp Sławoj Leszek Głódź i bp Edward Janiak ukarani. Watykan wydał decyzję w ich sprawie

Abp Sławoj Leszek Głódź i bp Edward Janiak ukarani. Dochodzenie w sprawie duchownych toczyło się już od dłuższego czasu. Wczoraj została jednak wydana decyzja w ich sprawie. Abp. Sławój Leszek Głódź musi m.in. zamieszkać poza archidiecezją gdańską oraz wpłacić odpowiednią sumę na rzecz „Fundacji św. Józefa”. Jak wynika z oficjalnego komunikatu, dokładnie chodzi o „sprawy nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych”.