Widal.plKoronawirusKalendarz szczepień na Covid-19 już gotowy. Kto pójdzie w pierwszej kolejności?

Kalendarz szczepień na Covid-19 już gotowy. Kto pójdzie w pierwszej kolejności?

Kalendarz szczepień na Covid-19 już gotowy. Rząd zdecydował się przekazać konkretny plan szczepień na najbliższy czas. Co więcej ogłoszony został także kalendarz pokazujący dostawy szczepionek do końca marca 2021.

Przekazane zostały także informacje odnośnie tego ile osób zostanie zaszczepionych w poszczególnych okresach czasu. Jak więc rząd zaplanował akcje szczepienną w kraju?

Kalendarz szczepień na Covid-19 już gotowy

Kalendarz szczepień na Covid-19 już gotowy. Michał Dworczyk, szef KPRM poinformował, że już od 15 stycznia wszystkie osoby powyżej 18 roku życia będą miały możliwość zgłosić swoją chęć i gotowość do poddania się szczepieniu.

Podczas dzisiejszej konferencji została przekazana spora ilość informacji odnośnie tego jak to wszystko ma wyglądać. Narodowy Program Szczepień jest skrupulatnie przygotowany co zostało ukazane na konferencji w której udział wzięli Michał Dworczyk, wiceminister zdrowia Anna Goławska oraz prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Jak zapowiedział Michał Dworczyk:

Wchodzimy w kluczowy etap szczepień w tym tygodniu. Zaczynamy szczepienia masowe. 15 stycznia otwieramy rejestrację powyżej 80 roku życia. (…) Od 15 stycznia możemy rejestrować się już na konkretny termin szczepienia w konkretnym punkcie.

Co więcej już od 22 stycznia będzie możliwa rejestracja chętnych osób powyżej 70 roku życia będzie możliwa od 22 stycznia. Natomiast już trzy dni później rozpocznie się już proces szczepień.

Od 25 stycznia szczepić się zacznie grupa, która liczy 4,62 miliona osób. W grupie 80+ jest 1,75 miliona osób, a w grupie 70-79 jest 2,87 miliona osób – tłumaczył szef KPRM.

Według planów niemal 4 mln sczepień miesięcznie

Co więcej Michał Dworczyk przedstawił również harmonogram dostaw szczepionek na cały pierwszy kwartał 2021 roku. Zgodnie z tym planem do do końca marca do kraju ma trafić nieco ponad 6 milionów dawek preparatów firm Pfizer i Moderna. Ilość ta wynika z przekazanych do punktów szczepionek wynika z całościowej liczby dostarczonych do kraju szczepionek.

Ile łącznie szczepień będzie można wykonać w ciągu jednego miesiąca? – Zdolności operacyjne do szczepień, które zbudowaliśmy, to 3,7 miliona miesięcznie. Ze względu na ograniczenia w dostawie, powoduje to, że nie wykorzystujemy naszych wszystkich zdolności w zakresie szczepień. Wierzymy, że szczepionki będą docierać do Polski coraz szerszym strumieniem – mówił Dworczyk.

Obecnie w Polsce jest 5994 punktów szczepień. Aby się zarejestrować będzie można skorzystać z trzech możliwości: infolinię 989, osobiście w punkcie szczepień (POZ) oraz internetowo (pacjent.gov.pl).

Michał Dworczyk wytłumaczył także, że:

Z kolei już od 15 stycznia wszystkie osoby od 18 do 70 r. ż. będą mogły zgłosić swoją gotowość i chęć do zaszczepienia się. Aby to zrobić, konieczne będzie wypełnienie formularza dostępnego na stronie gov.pl/szczepimysie. – Bardzo nam zależy, żeby ten proces szczepień nie tylko był realizowany ponad podziałami, ale żeby był transparentny dla każdego obywatela.

Co także na WIDAL.PL?

Zmarł lekarz papieża Franciszka. Miał COVID-19!

Zmarł osobisty lekarz papieża Franciszka! Fabrizio Soccorsi miał 78 lat, a przyczyną jego śmierci były komplikacje po rozwinięciu się choroby COVID-19!

Szczepionka na COVID-19. W Polsce “stwierdzono niepożądane reakcje na szczepionkę”

Szczepionka na COVID-19 to nadal w polskim społeczeństwie temat kontrowersyjny. Podobnie jak w wielu sprawach, Polacy i w kwestii szczepionki przeciwko śmiercionośnej chorobie COVID-19 są bardzo podzieleni. Podziałowi temu nie sprzyjają najnowsze informacje dotyczące efektów niepożądanych przyjęcia szczepienia.

Obostrzenia przedłużone do końca stycznia! Narodowej kwarantanny ciąg dalszy

Obostrzenia przedłużone do końca stycznia! Dzisiaj po godzinie 17 odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. W dalszym ciągu wszystko zostaje zamknięte. Jedyną zmianą jest powrót dzieci z klas 1-3 do szkół.