Widal.plKoronawirusJest decyzja w sprawie poluzowania obostrzeń. Co dokładnie czeka nas w najbliższych dniach?

Jest decyzja w sprawie poluzowania obostrzeń. Co dokładnie czeka nas w najbliższych dniach?

Jest decyzja w sprawie poluzowania obostrzeń. Podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania na najbliższe tygodnie.

Jak zmienia się nasze życie w najbliższym czasie? Czy możemy spodziewać się powrotu do normalności?

Jest decyzja w sprawie poluzowania obostrzeń

Jest decyzja w sprawie poluzowania obostrzeń. Dzisiaj o 10 rano premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej przedstawił plan działania rządu na najbliższe tygodnie. Przekazał także, które z obostrzeń zostaną zniesione a które w dalszym ciągu będą obowiązywać.

W najbliższych dniach możemy spodziewać się otwarcia galerii handlowych. Jak powiedział premier:

Zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym

Co więcej Morawiecki zaznaczył, że handlowcy z różnych branż podczas spotkań zapewniali, że

Będą dbali o to, żeby była odpowiednio mała liczba ludzi, podobnie jak w sklepach spożywczych i drogeriach, żeby można było utrzymać też reżim sanitarny.

Z pewnością wpływ na taka decyzje rządu maja zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Jednak Mateusz Morawiecki zaapelował w swojej wypowiedzi o nieplanowanie żadnych wyjazdów świątecznych:

Przed nami okres świąt Bożego Narodzenia i to moment, w którym rodziny się spotykają i dlatego szczególnie chcę zaapelować już dzisiaj, aby to były spotkania w gronie małych rodzin, tych, z którymi mieszkamy; żeby nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre będą musiały być restrykcje potem.

Podczas trwania konferencji prasowej pało także pytanie do wicepremiera Jarosława Gowina. Dokładnie chodziło o zwiększenie liczby handlowych niedziel w grudniu. Z pierwszych ustaleń wynika, że w grudniu będą dwie niedziele podczas, których będzie można zrobić zakupy- czyli 13 i 20 grudnia.

Jak przekazał wicepremier Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Konsekwentnie stoi na stanowisku, że zarówno ze względów zdrowotnych, bezpieczeństwa, jak i ze względów mniej istotnych, ale także ważnych – gospodarczych – warto rozważyć, aby przynajmniej ta niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową.

Prowadziłem na ten temat konsultacje ze związkami zawodowymi i mogę poinformować, że dwa z trzech związków zawodowych, tych najważniejszych reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego: OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych popiera ten postulat. Czekają nas jeszcze konsultacje.

Nie wszyscy mieli tyle szczęścia. Co ze szkołami, gastronomia i branżą fitness?

Jak zostało przekazane podczas konferencji prasowej szkoły w dalszym ciągu pozostaną zamknięte.

Byliśmy nakłaniani przez niektórych ludzi, ośrodki, do otwarcia szkół. Jednak zdecydowaliśmy, że będzie kontynuacja zamknięcia szkół do (…) 23-24 grudnia. Następnie podjęliśmy decyzję o tym, że ferie, czyli przerwa edukacyjna w szkołach, będą skumulowane w jednym okresie – między początkiem stycznia, 4 stycznia, to bodaj jest poniedziałek – a 17-18 stycznia

Decyzja odnośnie skumulowania ferii zimowych wynika a potrzeby skumulowania ruchu turystycznego

(Po to), by nie zamawiać wyjazdów, nie wyjeżdżać, ani za granicę, bo może się okazać, że będzie potrzebna kwarantanna po powrocie, żeby siedzieć w domu, by przerwać łańcuch zakażeń, by ta mobilność była jak najmniejsza – powiedział.

Gastronomia i branża fitness w dalszym ciągu pozostaną zamknięte. Co prawda premier przekazał, że rząd był nakłaniany przez przedstawicieli gastronomii, branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry, ale także siłownie i fitness, by otworzyć te placówki, które są dziś zamknięte.

Jednak idziemy za radą naszych epidemiologów i zdecydowaliśmy się pozostawić je zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia. Poinformujemy przed świętami, co dalej – powiedział szef rządu.

To ważne, by uratować setki tysięcy, miliony miejsc pracy w przyszłości, ale także, by utrzymać w ryzach przyrost zakażeń.

Zobacz także na Widal.pl

2-letnie dziecko zamknięte w pralce. Zaskakujący wyrok sądu w sprawie

2-letnie dziecko zamknięte w pralce. Sprawcami byli dwaj mężczyźni, który mieli opiekować się chłopcem. W ramach żartu zamknęli dziecko w pralce. Gdy Kacperek zanosił się od płaczu, oni byli zachwyceni swoim pomysłem.

Lider Bayer Full odpowiedział na zarzuty Rożala. Czy spór o konia skończy się w sądzie?

Lider Bayer Full odpowiedział na zarzuty Rożala. Wczoraj pisaliśmy o tym, że Marcin Różalski opiekuje się koniem, który wcześniej był własnością lidera zespołu Bayer Full.

Zaskakując wypowiedź Kamila Glika o Jerzym Brzęczku. Co na to reszta drużyny?

Zaskakując wypowiedź Kamila Glika o Jerzym Brzęczku. Piłkarz postanowił zabrać głos po wczorajszym meczu z Holandią. Nie da się ukryć, że wypowiedź sportowca bardzo zaskoczyła kibiców. Obrońca w swoim wpisie zwrócił się bowiem do Jerzego Brzęczka.