Widal.plPolitykaJarosław Gowin zdradził termin wyborów prezydenckich. Duże zaskoczenie

Jarosław Gowin zdradził termin wyborów prezydenckich. Duże zaskoczenie

Termin wyborów prezydenckich to obecnie najbardziej gorący polityczny temat. Pierwotnie wybory miały się odbyć 10 maja, ale nie udało się ich przeprowadzić. Teraz trwa giełda nowych dat i jest duże prawdopodobieństwo, że odbędą się na przełomie czerwca i lipca.

Informacje o planowanych termin podał Jarosław Gowin, czyli jeden z głównym inicjatorów przełożenia wyborów z 10 maja. Gdyby nie on, koalicja przeforsowałaby głosowanie korespondencyjne przez sejmm

Nowy termin wyborów prezydenckich

Prawdopodobny termin wyborów prezydenckich to 28 czerwca, albo 5 lipca – powiedział we wtorek lider Porozumienia Jarosław Gowin. Przy okazji zapewnił, że nowy projekt dotyczący wyborów prezydenckich ma poparcie całej Zjednoczonej Prawicy.

W wyborach prezydenckich 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Tak przynajmniej wynika z projektu przygotowanego przez Prawo i Sprawiedliwość. Odrzucają więc wcześniejszy pomysł wyborów korespondencyjnych.

Zdaniem Gowina 12 lipca jest problematyczny

Lider Porozumienia został zapytany we wtorek w TVN24, jaki jest jego zdaniem najbardziej prawdopodobny termin wyborów prezydenckich.

To albo 28 czerwca, albo 5 lipca. Wahałbym się przed możliwością wskazania przez panią marszałek Sejmu daty 12 lipca dlatego, że wtedy Sąd Najwyższy miałby bardzo mało czasu na orzeczenie o ważności bądź nieważności wyborów. Musimy pamiętać, że 6 sierpnia kończy się kadencja prezydenta Andrzeja Dudy i mielibyśmy do czynienia z kolejnym impasem konstytucyjnym.

Dopytywany, zapewnił, że pod nowym projektem dotyczącym wyborów prezydenckich w 2020 roku podpisują się wszystkie trzy partie Zjednoczonej Prawicy – PiS, Porozumienie, Solidarna Polska.

Uważam, że to są rozwiązania, które wychodzą naprzeciw wszystkim zastrzeżeniom, które zgłaszała opozycja, liczni eksperci, ale także my, politycy Porozumienia. Sądzę, że wypracowaliśmy wspólnie z Prawem i Sprawiedliwością rozwiązania, które mogą liczyć na poparcie także opozycji.

Pytany, czy również minister zdrowia Łukasz Szumowski poprze ten projekt, skoro wcześniej odradzał tradycyjne wybory i mówił, że do urn wyborczych będzie można pójść najwcześniej za dwa lata.

Przyznam, że nie wiem, czy ten projekt był konsultowany z panem ministrem Szumowskim, ja tego nie robiłem. Każdy minister jest politykiem, nie może kierować się wyłącznie argumentami eksperckimi, musi brać pod uwagę całokształt funkcjonowania państwa.

Obecny stan koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia podało kolejne dane. Nie są zbyt optymistyczne.

Czy można szybko przebadać się na COVID-19?

Istnieją testy dzięki którym wynik otrzymamy po 10 minutach. Amerykanie ostatnio oficjalnie zatwierdzili taki test.