Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych Polaków historii. Był to pierwszy papież niepochodzący z Włoch od 455 lat. Ostatnim takim przypadkiem był Hadrian VI, który pochodził z Holandii. Pierwszy i przedstawiciel narodu polskiego na tym zaszczytnym stanowisku. W dodatku został uznanym świętym Kościoła Katolickiego.
Jan Paweł II umarł 2 kwietnia 2005 r. w Watykanie. Jego śmierć dla Polaków była wielkim ciosem. To właśnie on udzielał wsparcia duchowego naszym obywatelom w ciężkich czasach rządów komunistów w kraju. Po jego śmierci ogłoszono 6-dniową żałobę narodową. Był drugim najdłużej urzędującym papieżem we współczesnej historii po papieżu Piusie IX.
Jan Paweł II miał wielki wpływ na historię świata
16 października 1978 na zwołanym po śmierci Jana Pawła I drugim konklawe w ósmym głosowaniu kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Według nieoficjalnych informacji jego kandydaturę poparło 103 kardynałów na 111 głosujących. Wynik wyboru ogłoszono o godzinie 18:44. 22 października 1978. Formalna inauguracja pontyfikatu miała miejsce w trakcie mszy św. na placu św. Piotra. W momencie wyboru miał 58 lat, jest zatem najmłodszym papieżem od czasu wyboru Piusa IX w 1846, który w chwili wyboru miał 54 lata.
Jan Paweł II skupił się na pielgrzymkach, czego nie robili jego poprzednicy w takiej skali. Z tego powodu wkrótce potem zaczął być określany jako “papież-pielgrzym”. Swoją pierwszą podróż apostolską odbył w styczniu 1979 do Meksyku i do kilku państw Ameryki Łacińskiej. Pokreślił tam również, że politycy krajów w większości katolickich, przy okazji sprawowania władzy powinni pamiętać o prawach człowieka, wolności religijnej i godności ludzkiej.
Historycy podkreślają znaczenie jakie Karol Wojtyła miał dla historii najnowszej świata, a w szczególności przyczynił się znacząco w obaleniu systemów komunistycznych w krajach bloku wschodniej. Do samej Polski odbył w sumie osiem pielgrzymek.
Papież przeżył dwa zamachy
13 maja 1981 podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, Jan Paweł II został postrzelony przez tureckiego zamachowca. Mehmet Ali Agca prawdopodobnie nie trafił czysto, ponieważ Karol Wojtyła schylił się do małego dziecka. Wcześniej nie miał możliwości czystego strzału. Zamach miał miejsce w dniu objawień fatimskich. Zdaniem Jana Pawła II to właśnie Matka Boska Fatimska uchroniła go od śmierci. 22 dni spędził w szpitalu, do końca życia odczuwał skutki tego zamachu.
Dokładnie rok później papież udał się do Fatimy, by podziękować Niepokalanemu Sercu Maryi za uratowanie go od śmierci. Został wówczas zaatakowany sztyletem przez Juana Maríę Fernándeza y Krohna, lecz nie odniósł poważnych obrażeń.
Śmierć Karola Wojtyły wstrząsnęła światem
Od 1992 r. Jan Paweł II cierpiał na postępującą chorobę Parkinsona. Również w tym roku przeszedł operację w celu usunięcia guza nowotworowego na jelicie grubym. Nagłe pogorszenie stanu zdrowia papieża rozpoczęło się 1 lutego 2005. Przez ostatnie dwa miesiące życia Jan Paweł II większość dni spędził w szpitalu i nie udzielał się publicznie. Przeszedł grypę oraz zabieg tracheotomii, wykonany z powodu niewydolności oddechowej.
31 marca Jan Paweł II podczas modlitwy w prywatnej kaplicy nagle poczuł się gorzej i dostał gorączki. Był to początek wstrząs septycznego. Lekarze i duchowni uszanowali wolę papieża i pozwolili mu zostać w domu. 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37 po ciężkich chwilach zmarł.
W ceremonii pogrzebowej uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw. Został beatyfikowany 1 maja 2011, po czym 27 kwietnia 2014 ogłoszony oficjalnie świętym Kościoła Katolickiego.
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.