Widal.plGospodarkaJak będą wyglądać galerie handlowe po otwarciu? Znamy niektóre zasady

Jak będą wyglądać galerie handlowe po otwarciu? Znamy niektóre zasady

Galerie handlowe będą otwarte najprawdopodobniej od 18 maja. Pewne jest jedno, że nie będą działać na takich samych zasadach jak wcześniej. Nie będzie można już pójść tam, żeby urozmaicić swój dzień i szwendać się bez sensu cały dzień. Będą stosowne obostrzenia.

Jak ma wyglądać działalność centrów handlowych po ponownym otwarciu, mówił w rozmowie z TOK FM Radosław Knap, dyrektor generalny i członek zarządu Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Galerie handlowe czekają rewolucje

Radosław Knap bierze on udział w rozmowach z rządem na temat warunków otwarcia galerii. Dyrektor przyznał, że centra handlowe zaraz po branży turystycznej są najbardziej dotknięte przez koronawirusowy kryzys. W czasach przed epidemią ok. 30% całego handlu w Polsce było generowane właśnie tam. Obecnie w związku z obostrzeniami w poszczególnych obiektach mogą prowadzić działalność tylko wybrane firmy, np. sklepy spożywcze, apteki, niektóre drogerie. Wszystkie pozostałe są zamknięte i niedostępne dla klientów. Ma się to niedługo zmienić

Minister Szumowski mówił, że ta sfera działalności, która sprawiała, że przez lata galerie były miejscem spotkań, w tym momencie musi zostać kompletnie zniwelowana. Pozostać mają same zakupy. Oczywiście branża to rozumie

– podkreśla Knap.

Jak to będzie wyglądać po ponownym otwarciu?

Ustalanie jak będzie wyglądać funkcjonowanie galerii handlowych wciąż trwa. Wiadomo już, że wszelkie funkcje rozrywkowe, takie jak: place zabaw, strefy gier czy kina będą ograniczone. Wszędzie będą musiały zostać zachowane należyte odległości.

Centra handlowe są na to gotowe, bo mają systemy liczące ludzi, w związku z tym mogą szacować zagęszczenie osób na powierzchniach wspólnych. Jednocześnie dookreślone będzie, ile osób może wejść do danego lokalu, żeby nie powodować zbytniego zagęszczenia. Oczywiście wszelkie wymogi bezpieczeństwa dotyczące zaopatrzenia w maseczki, w dozowniki środków dezynfekujących, co już de facto funkcjonuje.

– zapewnia Radosław Knap w rozmowie z TOK FM

Będziemy tak ukierunkowywać ruch, by klienci mogli realizować konkretne plany zakupowe, by były to centra bezpiecznych zakupów, ale nie centra rozrywki i spędzania czasu – deklarował Radosław Knap. Wiele wskazuje na to, że działać będą przymierzalnie, które mają być regularnie dezynfekowane. Podobnie jak toalety. Wypracowane mają być także procedury dotyczące postępowania wobec osób, które stwierdzą u siebie jakieś objawy choroby wywołanej przez koronawirusa.

Restauracje natomiast mają dalej wydawać posiłki na wynos. Nie będzie można zjeść dalej posiłku w budynku galerii handlowej.

Czy Kim Dzong Un nie żyje?

Takie doniesienia napływają z Chin i Japonii. Przywódca Korei Północnej przeszedł niedawno operację serca.

Czy to prawda, że na koronawirusa zmarły bliźniaczki?

Niestety tak. Taka sytuacja miała miejsce w tym tygodniu w Southampton.

Czy Arabia Saudyjska zmierza ku normalności?

W tym islamskim kraju znieśli właśnie nieludzką karę chłosty. Groziła za nieobyczajne przewinienia.