Widal.plNavid AfkariIrański zapaśnik Navid Afkari został stracony. Nie pomogły apele White’a i Trumpa

Irański zapaśnik Navid Afkari został stracony. Nie pomogły apele White’a i Trumpa

Irański zapaśnik Navid Afkari został stracony. Nie pomogły apele White’a i Trumpa
Foto: Irańska organizacja praw człowieka

Navid Afkari został stracony w sobotę w Iranie, według relacji irańskiej państwowej agencji informacyjnej IRNA. Nie pomogła głośna międzynarodowa kampania wzywająca do niewykonania wyroku.

Według IRNA 27-latek został stracony w więzieniu w Shiraz. Według irańskich mediów państwowych Mizan, został skazany na śmierć w związku z zabójstwem agenta bezpieczeństwa w wydziale wodno-kanalizacyjnym rządu irańskiego Hasana Turkmana podczas protestów w Sziraz w sierpniu 2018 roku.

Navid Afkari został zmuszony do złożenia zeznań?

Rzecznik sądowy Iranu, Gholam Hossein Esmaeili powiedział w środę, że Afkari został skazany na islamski werdykt ghesas [qisas] lub „zemsty w naturze”.

Według Hamshariego, Esmaeili powiedział, że Afkari jest zobowiązany do zadośćuczynienia rodzinie ofiary poprzez zapłacenie odszkodowania. Gdyby nie był w stanie tego zrobić, miał zostać zabity, ponieważ sprawa była już rozpatrywana przez Sąd Najwyższy. Państwowe media podały, że przyznał się on już do zabicia Hassana Turkmana.

Irna poinformowała w sobotę, że Afkari został stracony po tym, jak rodzina ofiary odmówiła mu wybaczenia i zapłacenia restytucji. Światowy Związek Graczy, międzynarodowy organ reprezentujący zawodowych sportowców, zaprotestował przeciwko temu wyrokowi i wezwał do grożenia Iranowi wydaleniem z międzynarodowego sportu, w tym z ruchu olimpijskiego, jeśli egzekucja zostanie wykonana.

Navid był jednym z tysięcy obywateli Iranu, którzy tego roku brali udział w spontanicznych demonstracjach przeciwko trudnościom gospodarczym i represjom politycznym w Iranie

– głosi oświadczenie WPA.

Jednak stał się niesłusznym celem władz irańskich, które chcą zrobić przykład z popularnego, głośnego sportowca i zastraszyć innych, którzy odważyliby się skorzystać z przysługującego im prawa do udziału w pokojowych protestach.

W sprawę zaangażowali się Dana White i Donald Trump

WPA powiedział w oświadczeniu, że Afkari został „dwukrotnie skazany na śmierć po tym, jak był torturowany za złożenie fałszywego zeznania”.

Sprawa Afkariego wzbudziła zainteresowanie poza kręgami sportowymi. Amnesty International i Human Rights Watch wezwały do międzynarodowej interwencji i nowego procesu.

Prezydent USA Donald Trump zaangażował się w sprawę w zeszłym tygodniu, prosząc przywódców Iranu o oszczędzenie życia Afkari. Zrobił to na prośbę szefa największej organizacji MMA na świecie UFC – Dana White’a.

Słysząc, że Iran chce stracić wielką i popularną gwiazdę zapaśników, 27-letniego Navida Afkari, którego jedynym aktem była demonstracja antyrządowa na ulicach. Protestowali przeciwko ‘pogarszającej się sytuacji gospodarczej kraju i inflacji’. Byłbym bardzo wdzięczny przywódcom Iranu, gdybyście oszczędzili życie tego młodego człowieka i nie wykonali na nim egzekucji. Dziękuję!

– Trump napisał na Twitterze.

Zobacz również na Widal.pl

Policja odnalazła Roksanę? 14-latkę poszukiwano od poniedziałku

Policja odnalazła poszukiwaną Roksanę. 14-lata z Bielska Podlaskiego była poszukiwana przez służby od poniedziałku, kiedy to wyszła rano do szkoły i nie wróciła do domu.

Ogromna wygrana w Eurojackpot w Polsce! Kupon wysłano pod Warszawą?

Ogromna wygrana w Eurojackpot w Polsce! Szczęśliwy kupon z siedmioma trafionymi liczbami wysłano pod Warszawą. Szczęśliwiec, który postawił zakład wygrał prawie… 100 milionów złotych!

Filip Chajzer i jego kolejne karygodne wystąpienie. Widzowie są oburzeni?

Filip Chajzer i jego kolejne karygodne wystąpienie w porannym programie “Dzień dobry TVN”. Razem ze swoją koleżanką ze stacji Małgorzatą Ohme w programie gościli młode małżeństwo.

AFN 8: Patryk Kaczmarczyk dusi Adriana Kępę do nieprzytomności i zostaje mistrzem! [WIDEO]

Patryk Kaczmarczyk (5-0) poddał Adriana Kępę (7-5) w trzeciej rundzie walki wieczoru gali MINUTOR Energia Armia Fight Night 8 w Gliwicach. Stawką pojedynku była mistrzowska szabla kategorii piórkowej.