Widal.plGwiazdyIan Holm, aktor grający we “Władcy Pierścieni” zmarł w Londynie

Ian Holm, aktor grający we “Władcy Pierścieni” zmarł w Londynie

Ian Holm nie żyje. Podczas swojej kariery, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat doczekał się statusu jednego z najbardziej rozpoznawalnych brytyjskich aktorów. Znany jest głównie z ról drugoplanowych, ale dzięki rolom w takich filmach jak „Władca Pierścieni”, „Obcy – 8. pasażer Nostromo” czy „Piąty element” stał się popularny i zdobył szerokie grono fanów.

Niestety aktor zmarł w szpitalu. Od dłuższego czasu zmagał się z chorobą Parkinsona.

Ian Holm zmarł w szpitalu

Brytyjczyk urodził się 12 września 1931 r. w Essex. Aktor dzięki swoim rolom zostanie zapamiętany na zawsze. Dzięki swoim umiejętnościom otrzymał również tytuł szlachecki od królowej Elżbiety II. Od 1998 r. mógł się tytułować tytułem “sir”.

Ian Holm od pewnego czasu przebywał w szpitalu z powodu dolegliwości powiązanych z chorobą Parkinsona. Był świadomy do końca, a przy okazji niedawnego spotkania członków obsady „Władcy Pierścieni” wyrażał ubolewanie, że niestety nie może wziąć w nim udziału.

Bogata kariera aktora

Był absolwentem Royal Academy of Dramatic Art, którą ukończył w 1953. Zanim debiutował w telewizji i na kinowym ekranie był gwiazdą Royal Shakespeare Company. W filmie zaczął pojawiać się regularnie pod koniec lat 60., jednak pierwsze większe role zagrał dopiero dekadę później, w “Obcym” Ridleya Scotta i “Rydwanach ognia” Hugh Hudsona. Kreacja lekkoatletycznego trenera Sama Mussabiniego w drugim z tych filmów przyniosła mu nominację do Nagroda Akademii Filmowej. W tym samym, 1981 roku, zagrał Lecha Wałęsę w telewizyjnym “Strike: The Birth of Solidarity”.

Jego filmowa kariera nabrała przyśpieszenia. W latach 80. zagrał m.in. w takich produkcjach jak “Greystoke” (1984) czy “Brazil” (1985). Wystąpił w ekranizacjach dzieł Williama Shakespeare’a “Henryku V” (1989) i “Hamlecie” (1990). Inne znaczące pozycje filmowe, w których się pojawia to “Nagi lunch” (1991), “Szaleństwo Króla Jerzego” (1994), “Piąty element” (1997) czy “Pan życia i śmierci” (2005). Szczególną popularność przyniosła mu rola Bilba Bagginsa w filmowej adaptacji “Władcy Pierścieni” Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

Co więcej na Widal.pl?

Niemiecka polityk pozywa polskiego dziennikarza? Chodzi o LBGT

Niemiecka polityk pozywa polskiego dziennikarza za słowa o homoseksualistach. Zdaniem Ulle Schauws, Cezary Gmyz przesadził swoim wpisem o Auschwitz i chce ukarania korespondenta TVP w Berlinie.

Mama Roberta Biedronia odpowiada na zaproszenie prezydenta, ale stawia warunek!

Helena Biedroń aktywnie wzięła udział w kampanii syna i żąda przeprosin od prezydenta Dudy. Chodzi o jego słowa o LBGT.

Stanisław Żółtek proponuje menelowe plus od rządu

Kandydat na prezydenta zrobił wczoraj niemałe show na debacie prezydenckiej. Wyśmiał działania rządu PiS.