Widal.plSpołeczeństwoHuragan nadciąga nad Europę. Na co musimy się przygotować w najbliższych dniach?

Huragan nadciąga nad Europę. Na co musimy się przygotować w najbliższych dniach?

Huragan nadciąga nad Europę. Nie da się ukryć, że coraz mocniej będziemy odczuwać skutki ocieplenia klimatu. Co za tym idzie musimy się przygotować na to, że co jakiś czas będziemy się zmagać z ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Jednak jak przygotować się na nadejście huraganu? W co musimy się zaopatrzyć, żeby nie czuć się bezpiecznie?

Huragan nadciąga nad Europę

Huragan nadciąga nad Europę. Coraz częściej zmiany klimatyczne dają o sobie znać. Na początku roku huragan Ciara pozostawił w Europie ogromne zniszczenia.

Niestety wygląda na to, że sytuacja z początku roku niedługo się powtórzy w rejonie Morza Śródziemnego a z tego miejsca żywioł rozprzestrzeni się na pozostałe części Europy. Odpowiednikiem huraganów w obszarze basenu Morza Śródziemnego jest tzw. medican. Teraz właśnie mamy do czynienia w wodach na północ od Afryki. Powstał tam Medican Cassilda, który cały czas przybiera na sile i kieruje się na północ w kierunku Grecji i Bałkanów. 

Jak mówią prognozy w najbliższym czasie odpowiednik huraganu będzie powoli przybierał na sile. Jak wynika z szacunków w chwili uderzenia w zachodnie wybrzeże Grecji siła wiatru może osiągnąć nawet do 200 km/h. Niestety w związku z tym możemy spodziewać się poważnych uszkodzeń budynków i zabudowań. Może wystąpić również zjawisko tzw. “cofki” na terenach nadbrzeżnych Grecji.

Co jest powodem wystąpienia zjawiska?

Znaczny gradient ciśnienia wystąpi za sprawą silnego wiatru na południu Europy. W centrum niżu ciśnienie spadnie aż do 994 hPa. Ten poziom jest bardzo niski jak na wartości odnotowywane w Europie Południowej. Jednak gdy Medican wejdzie na ląd będzie tracił na sile. Możemy się spodziewać ulewnych burz i opadów deszczu. 

Obecnie na czele ośrodka niskiego ciśnienia mają miejsce silne burze. Na wschodzie i na południowym wschodzie od Sycylii toczą się rozległe burze, nawałnice i silny wiatr siejący zniszczenia.

Czy mamy się czego obawiać?

Medican głównie rozwinął się w rejonie bardzo ciepłych wód morskich. Ich temperatura wynosi 28-31 stopni. Powstały układ jednak nie posiada frontów atmosferycznych. W związku z tym jest podobny do huraganu. Najczęściej takie zjawiska rozwijają się na wschód od Malty i Sycylii oraz obejmują swoim wpływem tereny Grecji.Na szczęście Morze Bałtyckie jest zimne i powstanie medican u nas jest nierealne.

Zobacz także na Widal.pl

Polak wspinał się po fasadzie 200 metrowego budynku we Francji. Został zatrzymany przez policję

Polak wspinał się po fasadzie 200 metrowego budynku we Francji. Mężczyzna został jednak aresztowany w piątkowy wieczór. Polak wspinał się na budynek bez żadnych zabezpieczeń.

Magdalena Środa w bardzo mocnych i odważnych słowach o Kindze Dudzie. Czy publicystka aby nie przesadziła?

Magdalena Środa w bardzo mocnych i odważnych słowach o Kindze Dudzie. Publicystka bez ogródek wyraziła swoje zdanie na temat córki Andrzeja Dudy.

Druga fala koronawirusa w Europie. Na co musimy się przygotować?

Druga fala koronawirusa w Europie już nadeszła.Epidemiolodzy i eksperci chorób zakaźnych nie mają dobrych wieści.Według nich okres jesienno-zimowy będzie czasem, w którym pandemia wejdzie w nową fazę. Spowoduje to pogorszenie obecnej sytuacji.