Helsińska Fundacja Praw Człowieka wystosowała pismo do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Fundacja jest zaniepokojona traktowaniem innych chorych w dobie pandemii koronawirusa. Wskutek obecnej sytuacji pacjenci mają odwoływane zaplanowane zabiegi i boją się o swoje zdrowie.
Sytuacja wygląda podobnie w przypadku kobiet w ciąży. Ciężarne nie mają możliwości wizyty u lekarzy czy badań. Zdaniem HFPC nie wolno poświęcić zdrowia innych chorych na rzecz tych z wirusem COVID-19.
Helsińska Fundacja Praw Człowieka pyta ministra
HFPC obawia się o stan pacjentów, którym odmówiono zaplanowanych zabiegów i operacji, na które często czekali nawet kilka lat.
Narodowy Fundusz Zdrowia w dniu 21 marca 2020 r. zalecił świadczeniodawcom stopniowe ograniczanie, a od 30 marca br. wstrzymanie przyjąć pacjentów na zabiegi operacyjne wykonywane planowo. Decyzja o odroczeniu terminu zabiegu powinna być jednak podejmowana w sposób zindywidualizowany, przy uwzględnieniu aktualnego stanu klinicznego pacjenta i ryzyka wynikającego z przeprowadzenia zabiegu w późniejszym terminie.
Dalej fundacja wyraża swoje zaniepokojenie zajęciem się jedynie tematem wirusa COVID-19.
Fundacja obawia się jednak, że te środki negatywnie wpłyną na ochronę zdrowia osób dotkniętych innymi (niezwiązanymi z wirusem SARS-CoV-2) poważnymi i wymagającymi niezwłocznego leczenia schorzeniami. Walka z epidemią koronawirusa nie może odbudowywać się kosztem ochrony prawa do życia innych osób chorych.
– czytamy dalej w liście.
Czy chorzy mogą czuć się bezpiecznie?
Trudno się dziwić niepokojom ze strony HFPC. Ministerstwo Zdrowia skupiło się w tym momencie na walce z koronawirusem, jest to w pełni zrozumiałe. Jednak ignorowanie chorób przewlekłych w obliczu pandemii nie jest odpowiednie.
Nieciekawa jest również sytuacja kobiet w ciąży. Do naszej redakcji napływają informacje, że kobiety w ciąży nie mogą dostać się do lekarza. Mało tego, w m.in. w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rodziny w Warszawie, odwołano wizyty lekarskie czy nawet rozmowy telefoniczne ciężarnym w 9. miesiącu. Kobiety nie mogą nawet zrobić podstawowych badań. Nie jest wiadomo jak długo utrzyma się taki stan rzeczy.
Całe pismo można przeczytać tutaj.
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.