Widal.plKoronawirusGrypa w Polsce. Czy w erze koronawirusa nie ma nią zachorowań. Jak wygląda sytuacja w kraju?

Grypa w Polsce. Czy w erze koronawirusa nie ma nią zachorowań. Jak wygląda sytuacja w kraju?

Grypa w Polsce w obecnych czasach wydaje się nie istnieć. Niestety jest zupełnie inaczej. Od początku sezonu grypowego czyli od 1 października 2020 r. do 7 stycznia tego roku zarejestrowano aż 717 040 przypadków zachorowań a także podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne na terenie całego kraju.

Według informacji przekazanych przez kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny prof. Lidia Brydak wynika, że szczepionce poddało się niespełna 2 mln Polaków.

Grypa w Polsce- jest czy nie ma?

Grypa w Polsce już od dłuższego czasu stała się tematem tabu. CO więcej okazuje się, że nikt na nią nie choruje. Statystyki mówią jednak zupełnie cos innego.

Jak wynika z wypowiedzi Pani profesor Brydak:

Grypa jest chorobą sezonową. Od 1 października 2020 roku do 7 stycznia 2021 roku zarejestrowano na terenie całego kraju 717 040 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i wirusy grypopodobne.

Natomiast ze względu na panująca pandemie koronawirusa wszystkie szesnaście Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznymi jak do tej pory nie potwierdziło “krążenia wirusa grypy” w aktualnym sezonie epidemicznym. Wynika to z faktu, że liczba badań nad nim spadła do minimum ze względu na Covid-19.

Polska uczestniczy w Globalnym Nadzorze nad Grypą przy współpracy z szesnastoma Wojewódzkimi Stacjami Sanitarno-Epidemiologicznymi (WSSE). Koordynowany jest on przez Krajowy Ośrodek ds. Grypy, który przekazuje dane wirusologiczno-epidemiologiczne do Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W związku z walką z pandemią SARS-CoV2 liczba pacjentów zgłaszających się z objawami grypy, a tym samym liczba badań została bardzo ograniczona. Do Krajowego Ośrodka ds. Grypy nie spływają informacje ze szpitali, z OIOM-ów. O tej porze mieliśmy już zazwyczaj takie badania – zaznaczyła prof. Brydak.

Ekspertka z NIZP-PZH podała także, że do tej pory lekarze z powodu grypy skierowali do szpitali około 1,3 tys. osób.

Ile osób trafiło do szpitala?

Wiele osób, które przechodzą chorobę w ciężki sposób musiało zostać skierowane na leczenie w szpitalu. Jednak liczba takich osób jest zaskakująca mała co nie jest najlepszą wiadomością. Jak wynika z wypowiedzi prof. Lidia Brydak:

Skierowań z powodu grypy do szpitali jest wyjątkowo mało w tym sezonie – 1 301. Taka sytuacja jest bardzo niepokojąca, bo grozi tym, że nie będziemy mieli potwierdzonych wirusów grypy, co będzie skutkowało brakiem informacji niezbędnych do opracowania szczepionki na sezon 2021/2022 – ostrzegła.

Ekspertka uważa także, że liczby są zdecydowanie zaniżone. Co więcej przypomniała ona, że zgodnie z informacjami WHO co roku z powodu powikłań pogrypowych umiera 290-650 tys. osób na świecie.

Moim zdaniem liczba ta jest zdecydowanie zaniżona. Ponadto rejestruje się 3-5 mln ciężkich powikłań, 20-30 proc. zachorowań u dzieci, 5-10 proc. przypadków grypy u ludzi dorosłych.

Szczepić czy nie szczepić na grypę?

Kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny przekazała także, że w tym sezonie grypowym zaszczepiło się już 1 999 417 osób, co daje jedynie 5,2% Polaków. Jednak jest to wynik lepszy niż rok temu. W roku poprzednim zaczepiło się ponad 1,52 mln, czyli ok. 4,2%. Warto pamiętać, że szczyt zachorowań jeszcze przed nami ponieważ przypada on na okres styczeń-marzec.

Zobacz także na Widal.pl

Żona Kamila Stocha w ogniu krytyki za strój z Gali Mistrzów Sportu. Reakcja kobiety zaskoczyła wszystkich

Żona Kamila Stocha w ogniu krytyki za strój z Gali Mistrzów Sportu. Ewa Bilan- Stoch reprezentowała swojego męża podczas uroczystości. Kobieta postawiła na niecodzienną stylizację.

Przedsiębiorstwa upadają a wirusolog poleca zamknąć wszystko na 3 tygodnie! Co będzie dalej

Przedsiębiorstwa upadają a wirusolog poleca zamknąć wszystko na 3 tygodnie. Jak wynika z wypowiedzi wirusologa profesora Włodzimierza Guta konkretna izolacja byłaby w stanie zahamować rozprzestrzenianie się COVID-19.

Kalendarz szczepień na Covid-19 już gotowy. Kto pójdzie w pierwszej kolejności?

Kalendarz szczepień na Covid-19 już gotowy. Rząd zdecydował się przekazać konkretny plan szczepień na najbliższy czas. Co więcej ogłoszony został także kalendarz pokazujący dostawy szczepionek do końca marca 2021.