Widal.plOgólneMężczyzna, który zmarł w Głogowie był zakażony koronawirusem. Nie doczekał się testu

Mężczyzna, który zmarł w Głogowie był zakażony koronawirusem. Nie doczekał się testu

Głogów to miasto, w którym zmarł 45-latek podczas kwarantanny. Początkowo nie było pewne czy mężczyzna jest zarażony. Czuł się źle i czekał na wykonanie testu. Pomoc nie zdążyła nadejść.

Martwego 45-letniego kierowcę tira znaleźli policjanci, którzy sprawdzali czy przestrzega zasad kwarantanny. Ciało zostało znaleziono nad ranem w niedzielę, właśnie w ten dzień miały zostać przeprowadzone testy.

Głogów: oficjalnie przyczyną śmierci był koronawirus

Dziennikarze “GW” ustalili jak przebiegały ostatnie dni mężczyzny. W piątek 13 marca mężczyzna wrócił z trasy z Niemiec. Pracował jako kierowca ciężarówki. Od początku uskarżał się na wysoką gorączkę i uporczywy kaszel. 16 marca postanowił zawiadomić sanepid o swoim niepoprawiającym się stanie. Instytucja sanitarna zadecydowała, że powinien zostać poddany kwarantannie. W piątek 20 marca głogowski sanepid zadecydował o przeprowadzeniu testów na obecność koronawirusa. Specjalistyczna karetka miała pobrać od niego próbki w niedzielę. Niestety nie było już komu przeprowadzić testu, pacjent zmarł.

Zgon 45-latka podwyższa liczbę ofiar koronawirusa w Polsce do ośmiu. Starosta głogowski Jarosław Dudkowiak otwarcie skrytykował władze centralne o zbyt małą liczbę testów na obecność wirusa COVID-19. Zdaniem starosty władze zachowują się opieszale i okłamują społeczeństwo na temat faktycznej sytuacji w kraju.

Wzywam ministra, aby te testy były, aby nie okłamywać społeczeństwa. Osoby w kwarantannach mają problem z wykonaniem testów. Sanepidy, nie tylko głogowski, zgłaszają zapotrzebowanie na testy, a tych testów te osoby nie mają. Jeżeli osoby, które podejrzewają u siebie koronawirusa, które poczują się źle, osobiście nie pojadą do szpitala zakaźnego, czas oczekiwania na testy to kilka dni.

– przekazał lokalnym mediom Dudkowiak.

W Polsce koronawirus wciąż się rozwija

Nie tylko Głogów jest miastem, które ucierpiało przez pandemię koronawirusa. Oficjalne statystyki mówią o 634 zarażonych, ale liczba ta jest z pewnością większa. Ministerstwo Zdrowia co jakiś czas aktualizuje stan zakażonych. Wczorajszy dzień był rekordowy pod względem nowych zachorowań, stwierdzono 98 nowych przypadków. Najwięcej przypadków potwierdzono w woj. mazowieckim – 147. Drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmuje łódzkie – 106, podium zamyka Dolny Śląsk – 79 zakażonych.