Widal.plPiotr GlińskiGliński wstrzymał wypłaty wsparcia dla artystów! Dlaczego?

Gliński wstrzymał wypłaty wsparcia dla artystów! Dlaczego?

Gliński wstrzymał wypłaty wsparcia dla artystów. Informacja o podjęciu takiej decyzji pojawiła się na Twitterze Piotra Glińskiego. Wypłacone miało być 400 mln złotych z Funduszu Wsparcia Kultury.


Pieniądze te miały otrzymać osoby związane ze światem kultury. Jak wynikało ze wstępnych informacji pieniądze miały trafi do ponad 2 tysięcy podmiotów, takich jak teatry, instytucje kultury, ale także np. zespoły muzyczne.

Gliński wstrzymał wypłaty wsparcia dla artystów

Gliński wstrzymał wypłaty wsparcia dla artystów. W mediach społecznościowych pojawił się wpis, który z pewnością nie spodoba się artystom i ludziom wiązanym z kulturą. Jak czytamy na Twitterze

Szanowni Państwo, zamiast projektu ustawy antycelebryckiej zdecydowaliśmy wstrzymać wypłaty FWK do czasu pilnego wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Instytucje i przedsiębiorcy kultury czekają na to wsparcie. Wkrótce stosowny komunikat.


Kontrowersyjny pomysł wsparcia artystów

Kontrowersyjna informacja o przekazaniu 400 mln złotych dla ponad 2 tysięcy podmiotów wywołała spore poruszenie. Chodzi tutaj przede wszystkim o wysokość, sposób rozdzielenia a take o czas w jakim pieniądze miałyby zostać rozdzielone. A także, że bezie to wsparcie nie artystów a celebrytów.

Jednak jak pokreślił Piotr Gliński w rozmowie z “Super Expressem”

Fundusz Wsparcia Kultury to nie jest wsparcie dla celebrytów, ale dla pracowników kultury i ich rodzin; wiemy, że beneficjenci chcą, by pieniądze trafiły na rynek, do pracowników, ale też do freelancerów.

Co więcej wicepremiera a także minister kultury podczas rozmowy z “SE” , podkreślił,że Fundusz Wsparcia Kultury to program mający na celu wspieranie pracowników samorządowych instytucji kultury, organizacji pozarządowych i firm prywatnych działających w obszarze tańca, teatru, muzyki, a także dla firm scenotechnicznych.

To nie jest wsparcie dla celebrytów, ale dla pracowników kultury i dla ich rodzin. Z rozmów ze środowiskiem wiemy, że beneficjenci chcą, by pieniądze trafiły na rynek, do pracowników, ale też do freelancerów, ludzi bez etatów i stałych umów, których wynagrodzenia również mogą być pokrywane z tego funduszu. Potrzebna tu jest solidarność środowiskowa – stwierdził.

Dodatkowo te rekompensaty obejmują straty, które poniosły osoby związane z kulturą od marca do grudnia.

Wysokość rekompensat nie przekracza 40-50 proc. poniesionych strat, a czasami jest to znacznie mniej. Jednocześnie proszę pamiętać, że chodzi o straty od dochodów – czyli w przypadku instytucji artystycznych do obliczenia straty nie były wliczane dotacje czy granty, a tylko te części budżetów, które uzależnione są od sprzedaży biletów. Na cały program przeznaczyliśmy 400 mln zł – zaznaczył.

Zobacz także na Widal.pl

Donald Trump ma nowy plan. Polityk chce założyć własna telewizję. Co w niej zobaczymy?

Donald Trump ma nowy plan. Po przegranej w wyborach prezydenckich wiele jego sojuszników odwróciło się od niego. Nie da się ukryć, ze wpływ na to miało podejście polityka do pandemii trwającej od początku roku na świecie.

Katarzyna Lubnauer oskarża rząd o manipulacje testami na koronawirusa. Jakie ma dowody?

Katarzyna Lubnauer oskarża rząd o manipulacje testami na koronawirusa. Jak twierdzi wiceszefowa klubu KO rządzący ukrywają przed Polakami rzeczywistą skalę pandemii.

Plan Fundacji Rockefellera właśnie się spełnia. Co dokładnie zakładał?

Plan Fundacji Rockefellera właśnie się spełnia. Jak się okazuje to co się teraz dzieje na świcie było wcześniej zaplanowane. Wojciech Sumliński, który jest dziennikarzem śledczym przedstawił zaskakujące wiadomości.