Widal.plKatastrofyEtna znowu aktywna! Erupcje lawy rozświetliły nocne niebo

Etna znowu aktywna! Erupcje lawy rozświetliły nocne niebo

Etna znowu aktywna! Spektakularne erupcje Etny osiągnęły szczyt w poniedziałek. Fontanny lawy sięgały ​​1500 metrów.

Najbardziej aktywny wulkan Europy w ostatnich tygodniach przybrał formę wybuchową. Wyrzucał żarzącą się magmę i obfity deszcz popiołu, docierając aż do Katanii. Zdaniem ekspertów wybuchy są częścią erupcji Strombolian, która jest jedną z normalnych czynności wulkanu o wysokości ponad 3300 metrów.

Etna znowu aktywna!

„Etna organizuje ostatnio przedstawienie” – powiedział Marco Neri, ekspert wulkanologii i członek INGV, włoskiego krajowego instytutu geofizyki i wulkanologii.

Jest to z pewnością najsilniejsza eksplozja w południowym kraterze, jaka została odkryta od 1971 roku. Nie widzieliśmy takich gwałtownych eksplozji od lat. W tej chwili nie ma żadnego zagrożenia dla populacji, poza dymem, który może powodować problemy z oddychaniem u wrażliwych osób. Ponadto, pojawi się popiół pokrywający budynki i ulice.

Dodał Neri.

W poniedziałek około godziny 23:00 fontanny lawy, otoczone gigantycznymi chmurami dymu, przekroczyły wysokość 1500 metrów, a tysiące fragmentów skał wybuchały z krateru w niebo na kilka kilometrów.

To była z pewnością jedna z najbardziej spektakularnych erupcji ostatnich dziesięcioleci. Ale to wchodzi w zakres zwykłej aktywności tego wulkanu. Etna robi bardzo normalne rzeczy, nawet jeśli za każdym razem wszystko wydaje się większe, mocniejsze, bardziej kolorowe i groźniejsze.

Powiedział Boris Behncke, wulkanolog z Narodowego Instytutu Geofizyki w Katanii.

Według wulkanologów Etna wypluwa prymitywną magmę. Termin odnosi się do rodzajów magmy, których skład nie zmienił się w porównaniu z płaszczem Ziemi, w którym się uformował. Jest to głębsza magma, która pochodzi z trzewi góry i zawiera większy ładunek gazu. Z tego powodu jest w stanie tworzyć wysokie fontanny lawy.

Ten rodzaj świeżej magmy był już wcześniej widziany i to właśnie tworzy te bardzo wysokie fontanny lawy. Należy pamiętać, że w 1789 r. fontanny lawy osiągnęły wysokość 3000 metrów. Mówi się, że lawa rozświetliła niebo tak bardzo, że można było czytać nawet w nocy.

powiedział Behncke.

Częste erupcje Etny czasami dogłębnie zmieniały krajobraz południowo-wschodniej Sycylii i wielokrotnie stanowiły zagrożenie dla osadnictwa na jej zboczach.

Najdłuższa odnotowana erupcja miała miejsce w lipcu 1614 r. Wtedy wybuchy trwały 10 lat, a wulkan wyemitował ponad miliard metrów sześciennych lawy na powierzchni 21 km2.

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Latające motocykle dla wszystkich! Z dubajskiej policji trafiły pod strzechy

Latające motocykle dla wszystkich! 150 tysięcy dolarów – tyle potrzebuje ktokolwiek, aby stać się właścicielem latającego motocykla. Scorpion, czyli latający motocykl rosyjskiej firmy Hoversurf, zarejestrowano w amerykańskim urzędzie ds. lotnictwa i może już być oficjalnie sprzedawany.

Jakie błędy popełniają Polacy? Najnowsze zestawienie

Jakie błędy popełniają Polacy? Nadwyraz.com we współpracy z portalem Polszczyzna.pl już po raz trzeci zbadała jakość języka polskiego w internecie.