Widal.plSpołeczeństwoEpiskopat reaguje na film Sekielskich! Sprawa zgłoszona do Watykanu!

Episkopat reaguje na film Sekielskich! Sprawa zgłoszona do Watykanu!

Episkopat reaguje na głośny film braci Sekielskich. Dzisiaj premierę ma film “Zabawa w chowanego” ukazujący kolejne przypadki pedofilii w polskim kościele. Za produkcję obrazu odpowiadają bracia Sekielscy.

Wcześniej wyprodukowali oni film “Tylko nie mów nikomu”. Obraz ten także traktował o problemie wykorzystywania osób małoletnich przez księży.

Episkopat reaguje na film Sekielskich!

Film “Tylko nie mów nikomu” został opublikowany całkowicie za darmo. Wszystko dlatego, że koszty produkcji zostały pokryte w całości poprzez zbiórki crowfundingowe. W szczególności pomogło finansowanie przez serwis Patronite.

Tomasz i Marek Sekielscy kolejny raz traktują o problemie pedofilii w kościele. Temat od dawna wzbudza głośne komentarze wśród społeczeństwa. Pojawiają się oczywiście głosy krytykujące środowisko krytyków, ale i takie, które twierdzą, że przez takie filmy wszyscy księża są wrzucani do jednego wora.

W “Zabawie w chowanego” pokazano historię ofiar siędza Arkadiusza Hajdasza, ówczesnego wikariusza parafii pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Pleszewie. W latach 90 miał on molestować seksualnie dwóch synów organisty. W filmie – już jako dorośli mężczyźni – wspominają oni tamte wydarzenia.

W obrazie pojawia się także wątek księdza biskupa Edwarda Janiaka, który bagatelizował sprawę molestowania seksualnego przez księdza Arkadiusza Hajdasza. Janiak nie dążył do ukarania księdza, tylko przenosił na inne parafie, zamiatając problem pod dywan.

Po premierze filmu “Zabawa w chowanego” głos zabrał Wojciech Polak, prymas Polski, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Skomentował on materiały, jakie zostały opublikowane przez braci Sekielskich i zapowiedział wszczęcie postępowania przeciwko zaniechaniu wymaganego prawem działania przez księdza Janiaka:

“Film „Zabawa w chowanego”, który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży. Mam na myśli sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne.”

Poniżej pełne oświadczenie:

Gdzie obejrzę film “Zabawa w chowanego?

Nowy film braci Sekielskich o pedofilii w kościele jest dostępny na YouTube. Można go obejrzeć między innymi -> TUTAJ.

Kandydat na prezydenta RP zarażony Koronawirusem?

Jeden z wicemarszałków sejmu wywodzący się z PSL jest na kwarantannie. Kandydat na prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Władysław Kosiniak-Kamysz musiał zostać poddany badaniom.