Widal.plSpołeczeństwoDzisiaj dzień matki! Pamiętajmy o życzeniach

Dzisiaj dzień matki! Pamiętajmy o życzeniach

Dzień matki to święto obchodzone jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. Data obchodów tego dnia zależy od kraju, w którym jest świętowany. W Polsce obchodzone jest 26 maja.

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

Historia dnia matki

Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą “niedziela u matki”. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła “Dni Matczynej Pracy”, zaś od 1872 roku “Dzień Matek dla Pokoju” promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

Dzień matki w Polsce

W Polsce przedwojennej obchodzono Dzień Matki. Wydaje się, że nie było ustalonej corocznej daty, np. niedziela 13 maja 1934 roku, niedziela 7 maja 1939 roku). Przy czym ich organizacją zajmował się PCK.

Dzień Matki (Muttertag) był obchodzony jako ważne święto w Generalnym Gubernatorstwie podczas okupacji niemieckiej. Obchodzono go w całej Rzeszy.

Obecnie w Polsce święto to przypada na 26 maja. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.

Zobacz także:

Bliźnięta karmione przez mamę zrobiły coś niesamowitego!

Dziecko daje wiele radości swoim rodzicom, a bliźniaki potrafią to robić podwójnie. W sieci bije rekordy popularności filmik, na którym noworodki są karmione piersią przez swoją mamę. Ich reakcja chwyta za serce.

Małgorzata Manowska powołana na pierwszego prezesa SN

Małgorzata Manowska została pierwszym prezesem Sądu Najwyższego. Taką decyzję podjął prezydent Andrzej Duda. O nominacji poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Błażej Spychalski.

Czy grozi nam poważny kryzys?

Tak i to już widać w statystykach. Polacy mają coraz więcej długów, a liderzy mają wielomilionowe zadłużenia!