Widal.plKoronawirusDzieci wracają do szkoły od września. Jak to ma wyglądać?

Dzieci wracają do szkoły od września. Jak to ma wyglądać?

Dzieci wracają do szkoły od września. Takie działania zapowiedział Dariusz Piontkowski. Jednak aby mogło dojść dojść przywrócenia stacjonarnego trybu nauczania przedstawiciele MEN i GIS przygotowali szereg szczegółowych wytycznych dla uczniów, nauczycieli i dyrektorów placówek.

Jak będzie od wrzenia wyglądała nauka w szkołach oraz czy nie będzie kolejnego zamknięcia szkół? Czy uczniowie i nauczyciele są gotowi na wrześniowy powrót?

Dzieci wracają do szkoły 1 września

Dzieci wracają do szkoły 1 września. W środę podczas konferencji prasowej szef MEN Dariusz Piontkowski potwierdził powrót dzieci do szkoły. Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z GIS-em opracowało szczegółowe przepisy. Mają one zapewnić bezpieczeństwo po powrocie do szkoły. W placówkach nie będzie jednak nakazu zasłaniania ust i nosa.

Jak powiedział szef MEN:

Tam, gdzie będzie większa grupa, to powinno obowiązywać, natomiast podczas standardowych zajęć nie przewidujemy takiego obowiązku.

Dariusz Piotnkowski przyznał także, że kształcenie na odległość jest brane pod uwagę i jest możliwe w sytuacji, gdy w danym miejscu wystąpi zagrożenie epidemiczne.

Mówimy tutaj o ewentualnym modelu mieszanym, czyli takim, w którym dyrektor szkoły po pozytywnej opinii z sanepidu podejmie decyzje, że np. część dzieci, klas, grup będzie mogła nadal uczęszczać do szkoły w tradycyjnej formie, spotykać się z nauczycielami, a część będzie jednak przechodziła na kształcenia na odległość – wyjaśniał Piontkowski.

Jeżeli zagrożenie epidemiczne w danej placówce bądź w danej części kraju będzie jeszcze większe, wówczas przy pozytywnej opinii PIS dyrektor szkoły także przy zgodzie organu prowadzącego będzie mógł przejść całkowicie na kształcenie na odległość – dodał.

3 warianty MEN


Wariant A to tradycyjna forma kształcenia. Czyli w szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie, przy czym obowiązują wszystkie wytyczne GIS, MZ i MEN. Jeżeli dojdzie do wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Gdy dojdzie do takiej sytuacji wtedy są dwie możliwości.


Pierwszą opcją jest wariant B czyli mieszana forma kształcenia (hybrydowa). W tym przypadku dyrektor będzie miał możliwość zawiesić zajęcia grupy lub nawet całej szkoły w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość. Będzie to zależne od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję będzie mógł podjąć dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii sanepid


Drugą opcją jest wariant C. Będzie to kształcenie zdalne. Gdy dyrektor szkoły lub placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia w formie zdalnej. W tym przypadku niezbędna będzie zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia sanepidu.

Minister Edukacji Narodowej w dalszym ciągu zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

Szczegółowe wytyczne dla szkół


Szczegółowe wytyczne opracowane przez MEN i GIS dotyczą m.in. wydawania posiłków w szkołach i instrukcji postępowania, w sytuacji problemów ze zdrowiem kogokolwiek w szkole. Jak stwierdził Piontkowski “to nie jest żadna rewolucja”.

To są zasady, które obowiązywały jeszcze przed wakacjami, ale teraz zostały zmodyfikowane w oparciu o nasze doświadczenia z koronawirusem – mówił.


Uczniowie nie powinni przynosić dodatkowych przedmiotów, tylko wyłącznie te, które są potrzebne w szkole. Nie powinni dzielić się przyborami z kolegami i koleżankami- podkreślił

Szkoły mają też “do minimum ograniczyć kontakt z osobami z zewnątrz”. Jeżeli takie osoby się jednak pojawią to będą musiały nosić maseczki i dezynfekować ręce. Zachęcał też uczniów aby w miarę możliwości korzystali z rowerów lub pokonywali drogę do szkoły pieszo. Z innych wytycznych dla szkół wymienił także wietrzenie sal i pomieszczeń wspólnych.

Zobacz także na Widal.pl

Obowiązkowe maseczki w każdym sklepie. Osoby bez masek nie będą obsługiwane?

Obowiązkowe maseczki w każdym sklepie. Do takiego nakazu dążą przedstawiciele branży handlowej. Handlowcy codziennie spotykają się z klientami, którzy nie respektują nakazu zakrywania ust i nosa podczas robienia zakupów.

Polscy strażacy lecą do Bejrutu! Będą pomagać po wybuchu

Polscy strażacy będą pomagać w usuwaniu skutków wybuchu w Bejrucie. Postanowiono, że do Libanu poleci grupa polskich ratowników. Będą szukać również zaginionych pod gruzami. Takich ludzi mogą być tysiące.

Bejrut: Ponad 100 osób zginęło, tysiące rannych. Miasto zniszczone

Bejrut stał się miejscem ogromnej tragedii. W dniu wczorajszym miał miejsce wybuch w porcie, który do tej pory już pochłonął ponad 100 ofiar, a ta liczba przez kilka dni na pewno będzie się zwiększać.