Widal.plKoronawirusDramatyczny apel lekarza. Chodzi o jakość testów na koronawirusa

Dramatyczny apel lekarza. Chodzi o jakość testów na koronawirusa

Jakość testów na koronawirusa. Codziennie w polskich szpitalach wykonuje się około 12 tys testów na koronawirusa. Jak się jednak okazuje, wynik negatywny nie zawsze oznacza, że nie jesteśmy zakażeni.

Lekarze biją na alarm. W Polsce mamy dużym problemem jest jakość testów na koronawirusa. Nikt z ministerstwa zdrowia nie bierze za to odpowiedzialności.

Jestem bezradny i zrozpaczony. Nikt na poziomie krajowym nie bierze odpowiedzialności za jakość testów na koronawirusa

– mówi naTemat dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie immunologii i terapii zakażeń.

– Zdrowi ludzie dostają informację, że są zakażeni, a ci, którzy mają koronawirusa, są uspokajani, że nic im nie jest. Jedni niepotrzebnie trafiają do szpitala i na kwarantannę, drudzy idą między ludzi i nieświadomie zarażają dalej – tłumaczy ekspert. – Walka o testowanie koronawirusa poszła na żywioł. Nacisk na ilość testów kosztem ich jakości już się okrutnie mści

– dodaje.

Jakość testów na koronawirusa

Największym problemem, jest ciągła zmiana dostawców testów przez Ministerstwo Zdrowia co może wzmagać problem z poprawnym wynikiem badania.

Ministerstwo Zdrowia często zmienia dostawców. Laboratoria, które wykonują testy firmy A, muszą przerzucać się na firmę B czy C i tak dalej. W efekcie trzeba ciągle przestawiać linię diagnostyczną, a to zajmuje kilkanaście godzin i wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Jeśli zrobi się to nieprecyzyjnie albo na skróty, to testy dają fałszywe wyniki

– powiedział w rozmowie z natemat.pl dr Grzesiowski.

W dodatku kraj zalewa fala tanich testów na koronawirusa – do 150 zł. Są to testy sprowadzane z Chin, a ich wynik jest mocno niedokładny.

Testy nie wykrywają obecności wirusa, a obecność przeciwciał IgG/IgM koronawirusa COVID-19 we krwi. Ich wysoki poziom oznaczać ma, że pacjent jest w okresie świeżego rozwoju infekcji.  Jeśli test pokaże, że nie mamy przeciwciał oznacza to, że najprawdopodobniej nie jesteśmy zakażeni – 96% skuteczności.

Koronawirus w Polsce

W chwili obecnej mamy w Polsce ponad 10 tys przypadków zarażenia COVID-19. Jak dotąd 435 osób zmarło.