Widal.plSpołeczeństwoDramatyczny apel onkologa: “Ludzie umierają”!

Dramatyczny apel onkologa: “Ludzie umierają”!

Dramatyczny apel onkologa pojawił się w wywiadzie, którego udzielił prof. Dawid Murawa. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej i konsultantem wojewódzkim chirurgii onkologicznej w Lubuskiem.

Na co dzień szef Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Kieruje także Katedrą Chirurgii i Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Dramatyczny apel onkologa

Dramatyczny apel onkologa wyjawił się w wywiadzie dla “GW”, w którym prof. Dawid Murawa, jeden z najbardziej znanych onkologów, nie przebierał w słowach na temat stanu polskiej onkologii.

Nie mogę odżałować tych 2 mld zł na kiepską telewizję, gdy tymczasem ludzie umierają na nowotwory. Polska chirurgia onkologiczna jest w stanie krytycznym. Zestawiając kwoty, łatwo udowodnić, jak gigantyczną kwotę przekazano na telewizję Kurskiego. Jak te pieniądze były potrzebne onkologom.

Specjalista poinformował również jak można by spożytkować te pieniądze.

Zacznijmy od tego, ile państwo w ogóle łoży na leczenie jednego mieszkańca w ciągu roku. W Polsce ok. 700 euro. To skandalicznie mało, bo średnia w Europie sięga ok. 3,4 tys. euro. Najwięcej na leczenie wydają Skandynawowie – blisko 5 tys. euro. Według stowarzyszenia All.Can, które tworzą m.in. lekarze specjaliści zabiegający o zwiększenie nakładów dotyczących opieki onkologicznej, w Polsce wydajemy 65 euro na mieszkańca, w krajach Europy Zachodniej ponad dwa razy tyle, bo blisko 160 euro. Gdybyśmy wliczyli te 2 mld, nasz wskaźnik skoczyłby o 13 euro, dostalibyśmy jedną czwartą tego co mamy teraz. To zbliżyłoby nas do Europy. Można liczyć też inaczej. W ostatnich siedmiu latach nakłady na onkologię wzrosły o 4 mld zł. Telewizja publiczna dostała 2 mld zł w jeden dzień.

– wylicza wściekły lekarz.

Prof. Murawa zaleca Szumowskiemu dymisję

Na pytanie dziennikarza co doradziłby ministrowi Szumowskiego, prof. Murawa ma wyraźne zdanie na ten temat.

Żeby się podał do dymisji i zakończył tę zabawę. Zamawianie masek u znajomego narciarza? Nie żyjemy w dzikim afrykańskim państwie, żeby takie rzeczy uchodziły płazem. Poza tym ja nie znam żadnych sukcesów ministra.

Zobacz także:

Jackowski już wie kto wygra wybory prezydenckie 2020?

Jasnowidz z Człuchowa wie kto zwycięży 12 lipca w wyborach prezydenckich. Krzysztof Jackowski w ostatnim czasie postanowił szerzej spojrzeć w polityczną przyszłość naszego kraju. Kilka dni temu ogłosił, że wie kto wygra wybory prezydenckie. Czy przepowiednia Jackowskiego faktycznie się spełni i najsławniejszy polski jasnowidz będzie triumfował nad swoją spełnioną przepowiednią?

Kolejne przerażające ustalenia w sprawie zabójstwa 16-letniej Kornelii. Dlaczego doszło do tragedii?

Kolejne przerażające ustalenia w sprawie śmierci nastolatki. Zabójcami 16-latki okazała się jej jej najlepsza przyjaciółka oraz jej o 8 lat starszy chłopak. W dalszym ciągu nie są znane ich motywy. Zabójcy przyznali się do morderstwa. Zostali także przebadani wariografem, jednak obydwoje kłamali podczas badania. Śledczy cały czas badają sprawę. Na jaw wychodzą co raz to nowe, przerażające fakty. Tragiczna śmierć nastolatki wstrząsnęła całym krajem.

Kabareciarz prosił o pomoc w zbiórce pieniędzy na leczenie partnerki. Ile udało się zebrać?

Kabareciarz prosił o pomoc dla chorej na raka partnerki. Michał Wójcik znalazł się w trudnej sytuacji jednak reakcja fanów przerosła jego oczekiwania. Znany kabareciarz zorganizował zbiórkę w celu zebrania funduszy potrzebnych na leczenie ukochanej partnerki Jani. Jego fani nie zawiedli i odzew był natychmiastowy.