Widal.plDonald TrumpDonald Trump został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla!

Donald Trump został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla!

Donald Trump nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Nominację dla prezydenta USA złożył Christian Tybring-Gjedde – poseł do parlamentu norweskiego.

Polityk pochwalił prezydenta Stanów Zjednoczonych za wysiłki na rzecz rozwiązania przewlekłych konfliktów na całym świecie.

Donald Trump został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 roku

Donald Trump został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 roku. Norweski polityk, który nominował prezydenta USA w rozmowie z “Fox News” powiedział:

Patrząc na jego zasługi, myślę, że zrobił więcej, by zaprowadzić pokój między narodami, niż większość innych nominowanych do Pokojowej Nagrody.

Parlamentarzysta Christian Tybring-Gjedde w liście nominacyjnym do Norweskiego Komitetu Noblowskiego zaznaczył, że administracja Trumpa odegrała kluczową rolę w porozumieniu między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Można się spodziewać, że inne kraje Bliskiego Wschodu pójdą w ślady ZEA, umowa ta może zmienić zasady gry, które uczynią z Bliskiego Wschodu region współpracy i dobrobytu – podkreślił

W nominacji Tybring-Gjedde bardzo mocno zachwalał Donalda Trumpa. Wspomniał także o kluczowej roli prezydenta w ułatwianiu kontaktów między stronami konfliktu i kreowaniu nowej dynamiki w innych przedłużających się konfliktach. Poruszył również temat wycofania dużej liczby żołnierzy z Bliskiego Wschodu.

Rzeczywiście, Trump przełamał 39-letnią passę amerykańskich prezydentów, którzy albo rozpoczęli wojnę, albo wciągnęli Stany Zjednoczone w międzynarodowy konflikt zbrojny. Ostatnim prezydentem, który tego uniknął, był laureat Pokojowej Nagrody Jimmy Carter – napisał norweski poseł.

To nie pierwszy raz gdy prezydent USA otrzymał taką nominację. już w roku 2018 wspomniany już Tybring-Gjedde razem ze swoim kolegą politykiem złożyli wspólnie nominację Trumpa po jego szczycie Singapurze z Kim Dzong Unem. Wtedy też chodziły pogłoski odnośnie tego, że Prezydenta Stanów Zjednoczonych nominował premier Japonii. Jednak w tamtym czasie polityk nie został laureatem.

Kogo można nominować do Pokojowej Nagrody Nobla?

Nominacje kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla mogą być składane przez: parlamentarzystów lub członków rządów, członków sądów międzynarodowych, rektorów uniwersytetów, profesorów nauk humanistycznych, historii, filozofii, prawa i teologii, dyrektorów instytutów badań nad pokojem i instytutów badań polityki zagranicznej, laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, członków zarządów organizacji, którym przyznano Pokojową Nagrodę Nobla, obecnych i byłych członków Norweskiego Komitetu Noblowskiego oraz ich doradców. Jest więc szerokie grono osób, które mają możliwość nominować swoje kandydatury.

Jednak zostanie laureatem nie jest już takie proste. O osobie, która zostanie laureatem Pokojowej Nagrody Nobla decyduje pięcioosobowy Komitet Noblowski. Jest on powoływany przez norweski parlament. Zwycięzce  Pokojowej Nagrody za 2021 r. poznamy dopiero za rok w październiku.

Zobacz także na Widal.pl

Aleksiej Nawalny wybudzony ze śpiączki w Berlinie. Czy mężczyzna wróci do pełni zdrowia?

Aleksiej Nawalny został wybudzony ze śpiączki w Berlińskim szpitalu. To właśnie w szpitalu Charite rosyjski opozycjonista został odłączony od respiratora oraz wybudzony ze śpiączki.

Strajk klimatyczny sparaliżował Warszawę. Dlaczego policja musiała interweniować?

Strajk klimatyczny sparaliżował Warszawę. Aktywiści z organizacji Extinction Rebellion zablokowali centrum stolicy. Miało to na celu zwrócenie uwagi na zagrożenie środowiska naturalnego przy biernej postawie rządzących.

Żubr poturbował turystę w Puszczy Białowieskiej. Dlaczego?

Żubr poturbował turystę w Puszczy Białowieskiej. Taką informację przekazali pracownicy Parku Narodowego. Mężczyzna po ataku zwierzęcia odniósł na tyle poważne obrażenia ciała,że trafił do szpitala w pobliskiej Hajnówce.