Widal.plKoronawirusDodatkowe dni wolne z okazji Wszystkich Świętych. Rząd bierze taką możliwość pod uwagę

Dodatkowe dni wolne z okazji Wszystkich Świętych. Rząd bierze taką możliwość pod uwagę

Dodatkowe dni wolne z okazji Wszystkich Świętych. Rząd bierze pod uwagę wprowadzenie takiej opcji na nadchodzące Święto Zmarłych. Ma to pomóc uniknąć dużych zgromadzeń ludzi na cmentarzach.

Wprowadzenie dni wolnych jest możliwe ponieważ jest to zawarte w ustawie antycovidowowej. Czy faktycznie możemy liczyć na dodatkowe dni wolne w pierwszy weekend listopada?

Dodatkowe dni wolne z powodu kolejnych obostrzeń?

Dodatkowe dni wolne mają pomóc w rozładowaniu tłumów na cmentarzach w dniu 1 listopada. Jak wiemy już od 10 października cały kraj jest objęty żółtymi i czerwonymi strefami. W związku z tym panuje obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Przestrzeganie tego nakazu jest kontrolowane przez służby, które mogą nałożyć na nas mandat w wysokości do 500 zł.

Natomiast już od jutra czyli od 15 października obowiązywać będą w całym kraju godziny dla seniorów. Czas jednak upływa i przed rządzącymi jest kolejne zadanie. Ważnym zadaniem z którym musza zmierzyć się rządzący będzie zminimalizowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa podczas nadchodzącej uroczystości Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

Długi weekend na Wszystkich Świętych?

W związku z dużą ilością zachorowań na koronawirusa rząd rozważa wprowadzenie dodatkowych dni wolnych od pracy w okolicach 1 listopada. O takich planach wspomniał w rozmowie z Polsat News Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS):

Być może są jeszcze możliwe rozwiązania, których nie mogę zdradzać. Rządowy zespół zarządzania kryzysowego pracuje, zastanawia się jeszcze nad pewnymi ruchami, np. związanymi z dniami wolnymi w okolicach 1 listopada, ale to jest na zasadzie dyskusji.

Jednocześnie Bondar podkreślił, że rząd nie planuje odwoływać Święta Zmarłych i zamykać cmentarzy:

W tej chwili nie ma inicjatyw, aby odwoływać Wszystkich Świętych. Apelujemy natomiast, żeby w miarę możliwości Wszystkich Świętych urządzić sobie troszkę wcześniej albo troszkę później. Żeby odwiedzić groby bliskich w trochę innym terminie, żeby się nie tłoczyć.

Natomiast rzecznik GIS zaznaczył, że Polacy powinny zachować większą powściągliwość podczas Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego:

Często jest tak, że odwiedzamy swoich rodziców, dziadków – nie mówimy, żeby tego nie robić, natomiast należy zachować zasadę ostrożności – nie musimy każdego dziadka obściskiwać bardzo blisko; pewien dystans jest teraz wyrazem miłości. Zalecamy, by wyjazdy rozłożyć w czasie.

Zobacz także na Widal.pl

Szumowski zakażony. Ostra reakcja polityków opozycji

Szumowski zakażony koronawirusem. Ta informacja obiegła media późnym wieczorem i wywołała burzę wśród polityków różnych opcji politycznych.

Cristiano Ronaldo ma koronawirusa! Jeszcze wczoraj przebywał z całą reprezentacją?

Cristiano Ronaldo ma koronawirusa! Uznawany za najlepszego piłkarza w historii Portugalczyk przebywa obecnie na zgrupowaniu reprezentacji. O pozytywnym wyniku testu u Ronaldo poinformowała Portugalska Federacja Piłkarska.

Maseczki obowiązkowe na weselach? Kolejne obostrzenia wchodzą w życie?

Jak wiemy koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Dlatego też już w najbliższym czasie wejdą w życie nowe zasady funkcjonowania.