Widal.plDavid LynchDavid Lynch patronem kawiarni w Jaworznie! Jak do tego doszło?

David Lynch patronem kawiarni w Jaworznie! Jak do tego doszło?

David Lynch patronem kawiarni w Jaworznie! Wszystko przez pielgrzymkę traktorami zainspirowaną filmem znanego reżysera.

Wszystko zaczęło się od filmu Straight Story, który jest dziełem słynnego reżysera. Produkcja opowiada o staruszku Alvinie, który podróżuje z Iowa do Wisconsin na małym traktorze. Celem podróży jest pojednanie z chorym bratem. Film ten zainspirował grupę ze Stowarzyszenia Betlejem w Jaworznie, dlatego zdecydowali się zorganizować swoją własną pielgrzymkę traktorami. W 2016 roku, kilkanaście wybrało się na pięciotygodniową pielgrzymkę, z Jaworzna do Lisieux we Francji, małymi traktorkami.

David Lynch patronem kawiarni w Jaworznie!

Naszym celem było to miasto w Normandii, ponieważ żyła w nim św. Teresa od Dzieciątka Jezus – nasza patronka.

Mówi ks. Mirosław Tosza, założyciel Wspólnoty Betlejem.

Pielgrzymi jechali w tempie około 14 km na godzinę. Dzięki temu dziennie byli w stanie przejechać ok. 80 km. Każdego dnia modlili się w intencji pokoju i pojednania pomiędzy ludźmi. Dodatkowo, w wybranych miejscach wyświetlali film Davida Lyncha “Prosta historia” w różnych wersjach językowych.

Pomysł pielgrzymów zachwycił Lyncha, i dlatego zdecydował się objąć patronat nad tą wyprawą. W wysłanej specjalnie do uczestników wyprawy wiadomości, życzył im szerokiej drogi. Sfinansował też ekipę filmową, która towarzyszyła pielgrzymom przez 37 dni. Z uwiecznionej pielgrzymki powstanie film dokumentalny.

To jednak nie koniec współpracy wspólnoty z Lynchem. Właśnie powstaje kawiarnia, która ma być trwałym śladem i pamiątką po pielgrzymce.

Kawiarnię nazwiemy oczywiście „Straight story”, co jest nawiązaniem do filmu Davida Lyncha. Na ścianach znajdą się fotografie z planu filmowego. Reżyser obejmie ją swoim patronatem.

Powiedział Tosza.

Kawiarnia powstanie w “Domu przy Długiej 12”, który jest projektem Wspólnoty Betlejem. Jego głównym założeniem jest zapewnienie miejsca spotkań i wsparcia dla najuboższych.

Projekt „Dom przy Długiej 12” będzie wyrazem naszej wieloletniej fascynacji twórczością i architekturą Friedensreicha Hundertwassera. Powstaje z tej inspiracji, ale będzie miał swój oryginalny i niepowtarzalny charakter.

Można przeczytać na stronie wspólnoty.

Podsumowując, Straight Story dostało aprobatę Lyncha i zostanie promowana jego wizerunkiem. Już wiadomo, że kawiarnia będzie miała w ofercie kawę produkowaną przez reżysera.

Otwarcie lokalu planowane jest na luty 2022 roku.

 

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Ponad cztery tysiące wejść na szczyt! Kto jest legendą Lubonia Wielkiego?

Ponad cztery tysiące wejść na szczyt! Chociaż to tylko niedokładne wyliczenia schroniska PTTK na Luboniu Wielkim. Kto tego dokonał? Pan Tadeusz Czupta to „Lubońska Legenda”.

Libański szpital zadziwia! Jako pierwszy na świecie serwuje tylko dania wegańskie!

Libański szpital zadziwia! Jako pierwszy na świecie podaje wyłącznie dania pochodzenia roślinnego.

Msza święta za ponad 35 tysięcy złoty! Tyle Wodociągi w Krakowie zapłaciły za transmisję!

Msza święta za ponad 35 tysięcy złoty! Wodociągi Miasta Krakowa wydały tyle na transmisję mszy na YouTube z okazji 120-lecia działalności przedsiębiorstwa. Dodatkowo spółka zapłaciła kilka tysięcy za oprawę nabożeństwa.