Widal.plUkrainaCzyja to rakieta?

Czyja to rakieta?

Czyja to rakieta?
Foto: Radosław Czarnecki, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Trwa ustalanie szczegółów zdarzenia z granicy polsko-ukraińskiej – zapraszamy na podsumowanie wydarzeń!

Czyja to rakieta?

Wczoraj o 15:40 w Przewodowie (powiat hrubieszowski) doszło do wybuchu pocisku, który trafił w suszarnię zboża. W wyniku eksplozji zginęło dwóch mężczyzn. “Nic nie wskazuje na to, by był to intencjonalny atak na Polskę. Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej S-300. Nie mamy w tej chwili dowodu na to, że była to rakieta wystrzelona przez stronę rosyjską”- skomentował sytuację prezydent Andrzej Duda. Przyczyny wydarzenia są wyjaśniane, służby proszą o zachowanie spokoju i nieprzekazywanie dalej niepotwierdzonych informacji. 

Spotkanie szpiegów w Ankarze

Szefowie wywiadów USA i Rosji – William Burns i Siergiej Naryszkin spotkali się wczoraj, by omówić groźbę użycia broni nuklearnej, a także sytuację amerykańskich więźniów niesprawiedliwie przetrzymywanych przez Federację Rosyjską. Kreml potwierdził, że rozmowy były inicjatywą strony amerykańskiej. Biały Dom w oświadczeniu podkreślił, że narada nie dotyczyła jakichkolwiek negocjacji, a USA dalej „będą  mocno trzymały się fundamentalnej zasady: nic o Ukrainie bez Ukrainy”. 

Szwedzki pakiet pomocy dla Ukrainy 

Rząd Szwecji ogłosił pakiet wsparcia dla Ukrainy. Szwecja przekaże darowiznę dla ukraińskiej armii o wartości 3 mld koron (ok. 286 mln USD), w której znajdzie się “pożądany przez Ukrainę system obrony powietrznej oraz amunicja do innego systemu obrony powietrznej” – powiedział minister obrony Pal Jonson. “Będzie to największy dotychczasowy zestaw wsparcia” – podkreślił premier Szwecji Ulf Kristersson. 

Państwa uczestniczące w szczycie G20 potępiły inwazję Rosji na Ukrainę 

Na zakończenie tegorocznego szczytu G20 w Indonezji uczestniczące w nim państwa podpisały deklarację potępiającą rosyjska inwazję na Ukrainę. Jedynym państwem, które się wyłamało, była oczywiście sama Rosja. Stanowczo potępiony został pomysł użycia broni nuklearnej. W deklaracji podkreślane jest znaczenie umiejętności pokojowego rozwiązywania konfliktów i podejmowania dialogu. 

Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!