Widal.plOgólneCzy powinniśmy nosić maseczki? Stanowcza odpowiedź Światowej Organizacji Zdrowia

Czy powinniśmy nosić maseczki? Stanowcza odpowiedź Światowej Organizacji Zdrowia

Noszenie maseczek stało się bardzo ważne dla lekarzy, ponieważ został mocno ograniczony dostęp do nich. Masowo zaczęli je kupować również obywatele z obawy na zarażenie się koronawirusem. W pewnym momencie zaczęło ich brakować i wciąż ciężko je dostać. Często ich ceny podrożały o 400-500%.

Wiele osób zaczęło sobie zadawać pytanie: czy noszenie maseczek uchroni mnie przed zakażeniem konawirusem? Z odpowiedzią śpieszy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO)

Noszenie maseczek jest potrzebne?

WHO odniosło się do pytania o noszenie maseczek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia nie zaleca się noszenia masek ochronnych przez osoby zdrowe, jeśli nie ma ku temu odpowiednich przesłanek. Zdaniem władz tej organizacji nosić maseczki powinni:

  • osoby chore na COVID-19;
  • osoby z podejrzeniem koronawirusa lub mające objawy, takie jak kaszel czy kichanie;
  • osoby opiekujące się chorymi na koronawirusa lub osobami z podejrzeniem zakażenia COVID-19.

Nie ma dowodów naukowych na to, że noszenie masek przez populację na masową skalę przynosi jakiekolwiek korzyści. Wręcz przeciwnie – są dowody, że nieprawidłowe użycie masek wyrządza szkody.

– powiedział dr. Mike Ryan z WHO. Podobnego zdania jest Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Jeśli jesteś zakażony, to poprzez użycie maseczki chirurgicznej możesz zmniejszyć ryzyko zainfekowania innych osób. Jednak nie ma dowodów na to, że noszenie takich maseczek przez osoby zdrowe skutecznie chroni je przed zakażeniem się koronawirusem.

– brzmi ich komunikat.

Kontrowersje związane z takim stanowiskiem WHO

Sceptycy takiego stanowiska twierdzą, że zalecenia WHO mają na celu jedynie zastopowanie kupowania maseczek przez osoby cywilne. Dzięki temu będzie większa dostępność tych produktów dla pracowników służby zdrowia. Podobnie twierdzą niektórzy lekarze, którzy wprost namawiają do noszenia maseczek i rękawiczek.

Dla potwierdzenia tej tezy można podać przykład noszenia rękawiczek, WHO początkowo twierdziło, że nie jest potrzebne dla osób zdrowych. Obecnie tendencja się zmieniła i noszenie rękawiczek jest zalecane w niektórych krajach.

Osoby noszące maski powinny jednak pamiętać, jak robić to prawidłowo i jak bezpiecznie pozbyć się zużytego produktu. Nieprawidłowe stosowanie masek ochronnych lub ich złe dopasowanie może za to sprzyjać infekcjom.