Widal.plSpołeczeństwoCzy podatek Cukrowy działa? Jest najnowszy raport sprzedaży napojów gazowanych!

Czy podatek Cukrowy działa? Jest najnowszy raport sprzedaży napojów gazowanych!

Mija trzeci miesiąc od kiedy został wprowadzony podatek cukrowy w Polsce. Od stycznia średnie ceny dotkniętych nim kategorii napojowych w zależności od miejsca sprzedaży wzrosły od 4 do ponad 25 proc. Dane opublikowane przez NielsenIQ wskazują, że w lutym 2021 Polacy kupili najmniej litrów napojów gazowanych od ponad dwóch lat.

Podatek cukrowy w Polsce obowiązuje od początku roku, i odbiło się to na wyborach i zakupach Polaków. Najbardziej wzrosła cena napojów gazowanych, tym samym coraz mniej Polaków po nie siagało na zakupach. Reformulacja na szeroką skalę pozwoliła napojom i nektarom uchronić się przed wzrostem cen oraz spowolnić obserwowany wcześniej spadek sprzedaży. Tylko napoje energetyczne zachowały stabilną sprzedaż.

Opłata cukrowa raport

Napoje gazowane to wartościowo największa kategoria wśród napojów bezalkoholowych. Według przekazanych danych Polacy już w zeszłym roku wydali zdecydowanie mniej pieniędzy na napoje bezalkoholowe niż w poprzednich latach. Spadkowi wartości o 4 procent towarzyszył jednoczesny spadek wolumenu (sprzedaży w litrach) o 6 procent i ilości sprzedanych sztuk produktu o 10 procent. To oznacza, że Polacy kupili o 640 milionów sztuk napojów mniej niż rok wcześniej. Dane NielsenIQ wskazują, że w lutym 2021 Polacy kupili najmniej litrów napojów gazowanych od ponad dwóch lat.

Nie wszystkie kategorie straciły swój wolumen. Energetyki zachowują się, mimo wzrostu średniej ceny za produkt o 10,4 procent. Warto jednak pamiętać, że to kategoria, która rozwija się dynamicznie od lat i jako jedyna w koszyku napojów wciąż rosła nawet w czasie pandemii o ponad 6,5 procent. Jak wiadomo, że jej popularność i popyt, póki co pozwalają uniknąć spadków sprzedaży, choć zdecydowanie widać osłabienie trendu wzrostowego. 

Dane pochodzą z hipermarketów

Przedstawione dane sprzedażowe pochodzą z kanałów monitorowanych przez NielsenIQ, który obejmuje hipermarkety, supermarkety, dyskonty, duże sklepy spożywcze, średnie sklepy spożywcze, małe sklepy spożywcze, sklepy winno-cukiernicze, stacje benzynowe, kioski. 

Na koniec wiadomo, że do napojów bezalkoholowych zaliczane są następujące kategorie: napoje gazowane, woda butelkowana, soki, nektary, napoje, piwo bezalkoholowe, icetea, napoje energetyczne i izotoniczne, kawa mrożona.

Co jeszcze na WIDAL.PL?

Kaucja za butelki plastikowe! Od kiedy będzie można zwracać butelki do sklepów?

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zapowiedział ogromne zmiany w kwestii użycia i sprzedaży plastiku. Od tego roku butelki plastikowe do 3 litrów będą objęte kaucją. Przepisy zostaną uchwalone w tym roku, a od 2022 będzie można zwracać butelki do sklepów.

Szczepionka AstraZeneca zmienia nazwę! Jak teraz będzie się nazywać?

Szwedzka Agencja ds. Produktów Medycznych Läkemedelsverket poinformowała o zmianie nazwy szczepionki produkowanej przez firmę AstraZeneca. Według danych udostępnionych przez europejską Agencję Leków (EMA) zostanie zmieniona tylko nazwa szczepionki przeciw koronawirusowi. Skład pozostanie bez zmian.

Nike pozywa MSCHF za ‘Buty Szatana’!

Nike pozywa MSCHF za ‘Buty Szatana’! Firma pozywa nieautoryzowane „buty szatana”, za którymi stoi małe przedsiębiorstwo z Brooklynu. Jednak sprzedaż 666 par zmodyfikowanych butów Nike Air Max 97 jako „Buty Szatana” we współpracy z raperem Lil Nas X nie przejdzie bez echa.