Widal.plKoronawirusCzterodniowy tydzień pracy przez koronawirusa. Czy ten plan się przyjmie?

Czterodniowy tydzień pracy przez koronawirusa. Czy ten plan się przyjmie?

Czterodniowy tydzień pracy przez koronawirusa miałby pomóc ludziom w czasie recesji gospodarczej spowodowanej światową pandemią. Taki plan mają związkowcy w Niemczech.

Ze względu na pandemię koronawirusa, sytuacja gospodarcza na świecie jest niestabilna. Ludzie nie są pewni o swoją zawodową przyszłość, co powoduje napięcia w społeczeństwie. Jaki plan na poradzenie sobie z kryzysem mają nasi zachodni sąsiedzi?

Czterodniowy tydzień pracy przez koronawirusa. Czy ten plan się przyjmie?

Szef związku zawodowego IG Metall Joerg Hofmann proponuje wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Z takiej opcji miałyby możliwość skorzystania niemieckie przedsiębiorstwa borykające się z kłopotami finansowymi spowodowanymi pandemią.

Sytuacja ta w szczególności dotyczy branży samochodowej, ale także metalowej i elektrycznej. Forma czterodniowego tygodnia pracy miałaby zredukować koszty funkcjonowania firm poprzez niższe pensje, a pracownikom dać możliwość “dorobienia”. Czterotygodniowy dzień pracy z zasady ma też funkcjonować w taki sposób, by mimo redukcji zapewniał środki pieniężne niezbędne do przeżycia pracownikom.

Ta forma czasowego zatrudnienia pomogłaby także utrzymać wiele miejsc pracy w obecnie funkcjonujących firmach. Zdaniem Hofmanna przejście na czterodniowy tydzień pracy jest rozwiązaniem, na który zgodziłyby się przedsiębiorstwa. Wcześniejszy pomysł skrócenia tygodnia pracy do 28 godzin z zachowaniem rekompensaty dla pracowników został przez firmy skrytykowany. Teraz ma to wyglądać inaczej.

Czy Waszym zdaniem pomysł na czterodniowy tydzień pracy utrzyma się na dłużej?

CO TAKŻE NA WIDAL.PL?

Zakaz palenia z powodu koronawirusa? O co chodzi?

Zakaz palenia z powodu koronawirusa! Palenie papierosów w miejscach publicznych jest zabronione w jednym z hiszpańskich regionów. Naukowcy dowiedli bowiem, że “puszczanie dymka” może rozprzestrzeniać COVID-19.

Cud nad Wisłą. Jaki wpływ na losy świata miała Bitwa Warszawska?

Cud nad Wisłą to jedno z najważniejszych zwycięstw historii Polski. Bitwa Warszawska była momentem kulminacyjnym wojny polsko-bolszewickiej.  Starcie zbrojne stoczone było w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku pomiędzy Rosją Radziecką i Polską.

Uczestnicy protestu BLM wzywali białych do oddania swoich domów?

Uczestnicy protestu BLM w Seattle nawoływali białych do oddawania swoich domów. Brzmi jak żart? Nic bardziej mylnego. Demonstranci tego oczekują od osób o innym kolorze skóry.