Widal.plUkrainaStało się! Chersoń wyzwolony!

Stało się! Chersoń wyzwolony!

Stało się! Chersoń wyzwolony!
Foto: Ministry of Defense of Ukraine, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Ukrainie udało się odzyskać kontrolę nad Chersoniem. Komentatorzy twierdzą, że może to być punkt zwrotny w trwającej od lutego pełnoskalowej wojnie. Zapraszamy na podsumowanie wydarzeń.

Zełenski pogratulował Polsce z okazji Dnia Niepodległości

Prezydent Ukrainy pięknie pogratulował Polsce z okazji Dnia Niepodległości. Zrobił to…po polsku. Ciekawostką jest to, że Zełenski na użył 104 słów, czyli tyle, ile minęło lat od momentu odzyskania niepodległości.

Zespół Symvol także gratuluje Polsce z okazji tego święta i przesyła pozdrowienia!

Korea Południowa “nie dostarcza” broni

Południowokoreańskie wojsko twierdzi, że kraj ten utrzymuje stanowisko odrzucające dostawy broni do Ukrainy. “Dostarczyliśmy Ukrainie pomoc humanitarną i pokojową, ale nie śmiercionośną broń” – podkreślił południowokoreański przywódca, dodając, że “w każdym razie jest to kwestia suwerenności tego kraju”. Yoon Seok-yeol zaznaczył również, że Seul dąży do utrzymania przyjaznych relacji ze wszystkimi państwami, w tym z Rosją. Południowokoreańskie ministerstwo obrony poinformowało o rozmowach firmy zbrojeniowej z Waszyngtonem na temat eksportu w celu zaopatrzenia USA w 155-milimetrowe pociski artyleryjskie. Korea Południowa przekazała jednak Ukrainie warte około 3,5 mln dolarów pancerze, koce, hełmy i środki medyczne.

Chiny muszą wpłynąć na Rosję w tej wojnie

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Chin Xi Jinping na spotkaniu 14 listopada omówią “szczegółowo” wojnę Rosji z Ukrainą. Poinformował o tym doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan na briefingu w Białym Domu. Potwierdził też, że od czasu rozmów Bidena i Xi sprzed kilku miesięcy Chiny nie dostarczyły Rosji sprzętu wojskowego ani broni na potrzeby wojny z Ukrainą. Biden w rozmowach nakreśli propozycje, jak odpowiedzialnie poradzić sobie” z rywalizacją obu krajów. “Prezydent omówi również obszary, w których oba kraje mogą i powinny współpracować i zaproponuje pewne sposoby, aby przyspieszyć te wysiłki” – dodał amerykański organ wykonawczy. Wśród tych tematów znajdzie się przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Chersoń wyzwolony od Rosjan  

Chersoń, miasto położone na południu Ukrainy, został wyzwolony spod rosyjskiej okupacji. Do miasta wkraczają jednostki Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie wycofali na lewy brzeg Dniepru ponad 30 tys. żołnierzy, około 5 tys. jednostek broni i sprzętu wojskowego oraz materiałów. Mieszkańcy miasta wyszli ze szczęścia na ulice. “To nie wróg odchodzi. To Ukraińcy wypędzają okupantów” – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski. 

Zapraszamy na Instagrama SymvolMedia!