Boże Ciało to jedno z ważniejszych świąt Kościoła katolickiego. Historia obchodzenia Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa sięga XIII wieku i trwa po dziś dzień. Z uwagi na koronawirusa będzie obchodzonego w tym roku w inny sposób niż zazwyczaj.
Samo święto było w Polsce obchodzone od XIV w. Jako pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 w diecezji krakowskiej. Od okresu rozbiorów, w świadomości polskich wiernych, udział w procesji Bożego Ciała był łączony z okazją zamanifestowania przynależności narodowej. Stan taki utrzymywał się także po II wojnie światowej. W okresie Polski Ludowej urządzanie procesji ulicami miast było niejednokrotnie zakazywane przez władze państwowe.
Boże Ciało – kiedy rozpoczęto celebracje tego święta?
Przez pierwsze tysiąc lat chrześcijaństwa Najświętszy Sakrament nie był przedmiotem kultu poza liturgią. Był przechowywany w kościołach, ale służył do udzielania go chorym w okresach między celebracjami.
Bezpośrednią przyczyną ustanowienia uroczystości były widzenia św. Julianny z Cornillon (1193–1258), przeoryszy klasztoru augustianek w Mont Cornillon w pobliżu Liège, która odznaczała się wyraźną nabożnością do Najświętszego Sakramentu. Począwszy od 1208 roku Julianna z Cornillon miała przeżywać cyklicznie powtarzające się widzenia.
Biskup Robert z Thourotte, działając pod wpływem opinii teologów ustanowił wydanym w czerwcu 1246 (lub 1247) zarządzeniem „Inter alia miro” taką uroczystość dla diecezji Liège na czwartek po oktawie Trójcy Świętej. Biskup osobiście przewodniczył pierwszej mszy św. ustanowionego święta.
Kiedy w Polsce?
W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano Boże Ciało za uroczystość powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. Pod koniec XIV w. święto było obchodzone już we wszystkich polskich diecezjach i było zaliczane do świąt głównych. Od końca XV w. w trakcie celebracji tego święta udzielano błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Zobacz także na Widal.pl
Początkowo bon turystyczny miał być dla każdego pracującego Polaka i wynosić 1000 zł. Okazuje się jednak, że zasady jego przyznawania będą zgoła innego.
To było do przewidzenia. W drugiej połowie roku 2020 mieszkania będą tańsze. I to dużo tańsze. Taką tendencję zapowiedzieli analitycy PKO Banku Polskiego. Czynników na spadek cen nieruchomości w naszym kraju jest dużo.
To, że opłaca się być lekarzem jest prawdą znaną od wieków. Jest to zawód prestiżowy, polegający na społecznym zaufaniu, ale także często intratny. Którzy specjaliści lekarscy w Polsce zarabiają najwięcej za pracę w swoim fachu?
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.