Widal.plKościółBiskup Edward Janiak odsunięty. Papież zdecydował

Biskup Edward Janiak odsunięty. Papież zdecydował

Biskup Edward Janiak odsunięty. Papież zdecydował przeprowadzić poważne zmiany w Polskim Kościele. Nuncjatura apostolska w Polsce poinformowała- “Ojciec Święty Franciszek mianował administratora apostolskiego sede plena diecezji kaliskiej w osobie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia”

Biskup Edward Janiak odsunięty

Biskup Edward Janiak odsunięty. Decyzją papieża Franciszka Abp Grzegorz Ryś zastąpi odsuniętego biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka. Jest to jeden z bohaterów niedawno powstałego filmu braci Sekielskich. Oskarżany jest o tuszowanie pedofilii w Kościele i ukrywanie dopuszczających się jej księży.

Typowym w takiej sytuacji jest, że rządy w diecezji przejmuje biskup koadiutor. Jeśli zaś takiego nie ma- co jest częstym zjawiskiem w diecezjach polskich, ponieważ powołuje ich się bardzo rzadko- osoby, które zostały wyznaczone w specjalnym, niejawnym wykazie wydanym przez biskupa przed nastaniem przeszkody lub, jeśli wykaz nie został wydany, administrator diecezjalny powołany przez kolegium konsultorów.

Decyzyjność papieża nie ma granic. Papież może w każdej chwili, zadecydować i ustanowić na danej stolicy biskupiej administratora apostolskiego,którego sam wybierze. Musi go odwołać w momencie powrotu do obowiązków dotychczasowego biskupa.

Nadal ordynariuszem diecezji kaliskiej jest bp Edward Janiak.

Biskup Janiak mimo sytuacji zaskakuje. Na jaw wychodzą nowe fakty

“Gazeta Wyborcza” we wtorek poinformowała, że 2 czerwca bp Edward Janiak został przewieziony karetką na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kaliszu, gdzie okazało się, że miał aż 3,44 promila alkoholu we krwi. Jak czytamy w artykule- “Podano mu kroplówki, po których znajomi odebrali go z oddziału”

Jeśli informacje przekazane w mediach się potwierdzą, to opisywana sytuacja nigdy nie powinna się wydarzyć

– oświadczył we wtorek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W poniedziałek magazyn “Więź” poinformował natomiast, że w lutym 2018 r. do warszawskiej nuncjatury trafiła obszerna skarga na działania bpa Janiaka.

Rektor kaliskiego seminarium duchownego postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu. Reakcji z Watykanu brak do dzisiaj

– czytamy w artykule.

Również w filmie “Zabawa w chowanego” braci Sekielskich, który mogliśmy zobaczyć w maju br.- pojawiło się oskarżenie pod adresem biskupa Janiaka. Zarzucono mu tuszowanie czynów pedofilskich.

Zobacz również na WIDAL.PL

TVP chwali Andrzeja Dudę. Zamiast materiału wyszedł spot wyborczy!

TVP chwali Andrzeja Dudę. W wyemitowanym materiale w głównym serwisie informacyjnym w rytm muzyki przedstawiono zalety oraz osiągnięcia prezydenta Andrzeja Dudy.

Krzysztof Bosak bezpardonowo zaatakowany. Zniszczono jego pojazd!

Krzysztof Bosak w środę przed wyborami prezydenckimi odwiedził woj. kujawsko-pomorskie. Pojawił się m.in. w Inowrocławiu, Grudziądzu, Bydgoszczy i Toruniu. Na spotkaniu w tym ostatnim mieście pojawiły się tłumy ludzi. Spotkanie było bardzo owocne, ale zakończyło się niemiło.

Posłanka Lewicy przerwała wywiad w Radiu Zet. Zaskakujący powód!

Zaskakujący jest powód, dla którego zdecydowała się szybciej zakończyć rozmowę z dziennikarką. Scheuring-Wielgus słynie z niekonwencjonalnych zachowań.