Widal.plSpołeczeństwoBiskup Edward Janiak reaguje na oskarżenia z filmu “Zabawa w chowanego”

Biskup Edward Janiak reaguje na oskarżenia z filmu “Zabawa w chowanego”

Biskup Edward Janiak do tej pory był raczej niezbyt znanym hierarchą kościelnym. Wszystko zmieniło się za sprawą głośnego drugiego filmu braci Sekielskich “Zabawa w chowanego”. Biskup został tam oskarżony o ukrywanie afer pedofilskich w kościele. Wiedział o tym od przynajmniej 2016 r., ale próbował wszystko zamieść pod dywan.

Do informacji ujawnionych w filmie odniosła się kuria kaliska, której ordynariuszem jest Edward Janiak. Oświadczenie zaskoczy wielu.

Biskup jest oskarżony o bierność i zatajenie afer pedofilskich

Podczas zeznań w bydgoskim sądzie bp Edward Janiak opowiadał o przeniesieniu z diecezji do diecezji ks. Pawła Kani. Nazwał to “okazaniem łaski”. Szkoda, że tej łaski nie okazywał swoim ofiarom zboczeniec Kania, którego upodobania była znane jego przełożonym. Dwie diecezje: wrocławska i bydgoska zostały zmuszone do wypłaty odszkodowań za jego haniebne czyny.

POLECAMY: “Zabawa w chowanego” nowy film Sekielskiego o pedofilii

To właśnie jedno z oskarżeń wobec buskupa Janiaka, ale nie jedyne. Chodzi o księdza Arkadiusza H. z Pleszewa, które pozostaje pod jurysdykcją diecezji kaliskiej. Mężczyźnie postawiono zarzuty dopuszczenia się innych czynności seksualnych wobec nieletnich w 2019 r. O zachowaniu podwładnego Edward Janiak miał wiedzieć dużo wcześniej.

Biskup Edward Janiak odrzuca oskarżenia

Kuria kaliska postanowiła odpowiedzieć na oskarżenia wobec biskupa i całej diecezji w oświadczeniu.

Kuria Diecezjalna w Kaliszu została poinformowana o wszczęciu postępowania przez prokuraturę w sprawie ks. Arkadiusza H. w grudniu 2018 roku. Od samego początku – mając na uwadze dobro pokrzywdzonych, którzy nie zgłosili się do kurii oraz widząc konieczność wyjaśnienia sprawy – podjęta została współpraca z prokuraturą zgodnie z przepisami prawa karnego. Jednocześnie wszczęto wstępne postępowanie kanoniczne, powiadomiono Kongregację Nauki Wiary, do której przekazano dokumenty śledztwa, udostępnione przez prokuraturę zgodnie z art. 156 § 5 k.p.k.      

Ks. Arkadiusz H. został suspendowany przez Biskupa Kaliskiego, zawieszony w pełnieniu posługi kapłańskiej (zakaz sprawowania sakramentów i noszenia stroju duchownego) za postępowanie, które miało mieć miejsce w latach 1994-2000.

Odnosząc się do przedstawionych w filmie wydarzeń związanych z wizytą rodziców jednego z pokrzywdzonych, należy podkreślić, że miało to miejsce w 2016 roku, kiedy obowiązywały inne uregulowania prawne. Rodzice pokrzywdzonego w czasie wizyty w Kurii usłyszeli, że powinien zgłosić się sam pokrzywdzony. Ukazane w filmie nagranie nie wyczerpuje całej rozmowy, brak jest stwierdzenia, że rodzice powinni jak najszybciej zgłosić sprawę do prokuratury.

Nawiązując do wątku sprawy ks. Pawła Kani, bp Edward Janiak pełnił w archidiecezji wrocławskiej posługę biskupa pomocniczego w zależności od biskupa diecezjalnego i jego decyzji.

Dwóch pokrzywdzonych występujących w filmie zgłosiło się do Kurii w lutym 2020 roku i zgodnie z procedurami zostali skierowani do delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Na spotkanie z delegatem przybył jeden z nich, został przyjęty i zaproponowana mu została pomoc psychologiczna i duszpasterska. 

Kuria Informuje, że jest w posiadaniu pełnej dokumentacji potwierdzającej zgłoszenie do Kongregacji Nauki Wiary każdego przypadku pedofilii osób duchownych w latach 2012-2020

Zobacz także:

Bonus BGC pozazdrościł Popkowi! Też robi MEGA formę?

Wygląda na to, że popularny w środowisku mieszanych sztuk walki Bonus BGC pozazdrościł Popkowi Monsterowi formy fizycznej. Obaj zawodnicy znani są z występów w klatce dla organizacji FAME MMA.

Psy wykrywają chorych na koronawirusa! Czy ich działania są skuteczne? Czek nas przełom?

Psy wykrywają chorych na koronawirusa to całkowity przełom w szybkim rozpoznawaniu zakażonych. Póki co psy z takimi umiejętnościami pracują na lotniku w Helsinkach.