Szef białoruskiej dyplomacji mówi o “operacji kontrterrorystycznej”, Ukraina otrzymuje kolejne wsparcie, choć nieoczekiwanie odmienną deklarację wygłosił… Elon Musk. Zapraszamy na podsumowanie dnia!
Stacje zagłuszania dronów są w drodze
Pakt Północnoatlantycki przekaże Ukrainie środki do walki z dronami. Pomogą one chronić ludność i infrastrukturę kraju przed rosyjskimi i irańskimi dronami. Powiedział o tym 13 października po spotkaniu w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. “W tym krytycznym momencie w wojnie Rosji z Ukrainą NATO wzmacnia wsparcie m.in. dla obrony przeciwlotniczej. Ukraina musi wygrać ” – napisał również na Twitterze, publikując zdjęcie z ministrem obrony Ukrainy Aleksiejem Reznikowem. Sekretarz generalny powtórzył, że NATO nie jest stroną konfliktu, ale sojusznicy będą nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak to konieczne.
Litwa naprawiła Ukrainie uszkodzone w czasie wojny niemieckie samobieżne stanowiska artyleryjskie
Litwa naprawiła Ukrainie uszkodzone w czasie wojny samobieżne stanowiska artyleryjskie Panzerhaubitze 2000, które przekazały Niemcy. Broń już wraca na pole bitwy. Poinformował o tym na Twitterze minister obrony Litwy Arvydas Anushauskas. Jak dokładnie uszkodzono artylerię i ile jednostek zostało naprawionych, minister nie sprecyzował. Przypominamy, że Panzerhaubitze 2000 to ciężki system artyleryjski z działem natowskiego kalibru 155 mm o długości 52 kalibrów na platformie gąsienicowej. Dzięki standardowej amunicji dział samobieżnych, możliwe jest strzelanie z odległości 30 km, z amunicją o zwiększonym zasięgu – 40 km, z aktywnym pociskiem odrzutowym – ponad 55 km.
Czy Elon Musk przestanie pomagać Ukrainie?
Amerykański biznesmen Elon Musk tweetował, że jego firma SpaceX nie może “nieskończenie” finansować usług łączności satelitarnej Starlink w Ukrainie. Zasugerował, by Departament Obrony USA przydzielił dodatkowe środki, o czym napisał we wrześniowym liście do Pentagonu. Koszt obsługi Starlink w Ukrainie szacowany jest na ponad 120 milionów dolarów do końca roku i prawie 400 milionów dolarów w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
W Białorusi wprowadzono reżim „operacji kontrterrorystycznej” – zadeklarował szef MSZ tego kraju
Taka decyzja została podjęta po informacjach o „planowanych prowokacjach ze strony państw sąsiedzkich, polegających niemal na zajęciu części terytorium Białorusi” – poinformował Uładzimir Makiej w wywiadzie dla rosyjskiego dziennika „Izwestia”. Dzień wcześniej sekretarz Rady Bezpieczeństwa Republiki Białorusi obiecał reakcję w przypadku naruszenia granic państwowych. Do tej pory nie wiadomo, jakie terytorium będzie obejmował ten reżim oraz obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Jednak wśród podstawowych zasad, które władza może (ale nie musi) wprowadzić, są m.in. włamanie do jakichkolwiek pomieszczeń bez uzyskania pozwolenia prokuratora, identyfikacja i sprawdzenie celu wjazdu każdego, kto próbuje przedostać się na to terytorium Ponadto pojazdy mogą być odbierane obywatelom i organizacjom “w celu zapobieżenia działaniom terrorystycznym”.
Zachęcamy do odwiedzenia Instagrama SymvolMedia!
Podziel się:
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj nas w Google News.