Widal.plUncategorizedBędą wyższe rachunki za prąd. Czeka nas dodatkowa opłata mocowa. Ile wyniesie?

Będą wyższe rachunki za prąd. Czeka nas dodatkowa opłata mocowa. Ile wyniesie?

Będą wyższe rachunki za prąd. Wszystkiemu winna jest tak zwana opłata mocowa, która zostanie doliczona do naszych miesięcznych rachunków.

Zgodnie z szacunkami Forum Energii opłata mocowa w 2021 r. może być dla odbiorców kosztem nawet w wysokości 5,4 mld polskich złotych. Oznacza to, że rachunki za prąd wzrosną o około 107 złotych.

Będą wyższe rachunki za prąd

Będą wyższe rachunki za prąd. A to wszystko za sprawą nowej opłaty. Opłata mocowa została wprowadzona w celu zapobiegania sytuacji niedoboru energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym. Zgodnie z jej założeniami nowe rozwiązania mają na celu stworzyć zachęty inwestycyjne do budowy nowych i modernizacji już istniejących jednostek wytwarzających energię.

Pierwotnie opłata mocowa miała zostać wprowadzona od 1 października 2020 roku. Wiele wskazuje  na to, że wprowadzenie opłaty zostanie odroczone do 1 stycznia 2021 r. Ma to być jednak termin ostateczny. Odroczenie miałoby być wprowadzone w ramach projektu ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Projekt został już przegłosowany w Sejmie i obecnie zajmuje się nim Senat.

Co to oznacza dla Polaków?

To już kolejna podwyżka cen prądu w ostatnim czasie. Enea, Energa, PGE oraz Tauron na początku roku wprowadzili nowe taryfy opłat za prąd. Wtedy również klienci mocno odczuli to w swoich kieszeniach. Potwierdziły to dane z Głównego Urzędu Statystycznego mówiące o tym, że ceny prądu w marcu 2020 roku wzrosły o ponad 13 proc. rok do roku.

Jak można przeczytać w czwartkowym wydaniu “Dziennika Gazety Prawnej” nawet jeśli prezes Urzędu Regulacji Energetyki nie zaakceptuje proponowanych podwyżek, rachunki za prąd dla odbiorców końcowych najpewniej i tak wzrosną w związku z nową opłatą. Ma ona pokrywać koszty funkcjonowania rynku mocy w Polsce.

Jednak ostateczna stawka wysokości opłaty mocowej oraz wzrost taryf za enerfię elektryczną są uzależnione od decyzji prezesa URE i mogą okazać się wyższe bądź niższe.

Zadaniem rynku mocy jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państwa. Jego funkcjonowanie ma być finansowane przez odbiorców końcowych poprzez tzw. opłatę mocową doliczaną do rachunków za prąd.